Hádanky

19. leden 2015 | 11.00 |

 Nevím, jak vy, ale já mám hádanky ráda. Záhady, k nimž musím hledat řešení. Logicky i intuitivně, jak je zrovna potřeba. Život je taková jedna velká hádanka. Jeden člověk v jednom městě, do kterého za necelé dva měsíce pojedu, je taky jedna velká hádanka. Hádanky mě prostě baví. A tak není divu, že jsem byla nadšená, když jsme hádanky probírali i ve škole.

Abych to uvedla na pravou míru, v rámci přednášky o vývoji finské literatury jsme samozřejmě probírali i lidovou slovesnost (kterou se takový vývoj obvykle začíná) a do ní spadá i tzv. malý folklór a ten právě obsahuje asi ty nejzábavnější věci: přísloví, rčení, vtipy ... a hádanky! A protože tento severský národ, o jehož literatuře byla řeč, je trochu úchylný (o tom se v dalších článcích rozepíšu víc), tak velkou část těchto zcela nevinných malinkatých záhad, jejichž řešením se lidé bavili, tvoří hádanky sexuální. I ty měly svůj důležitý úkol.

Představte si nějaký zapadlý statek, nejbližší soused pár kilometrů, v okolí jenom pole a lesy, pár hospodářských budov, dobytek, hospodář s rodinou a samozřejmě čeleď. Na toto místo vstoupí nějaká nová děvečka. V tu chvíli nastupuje na scénu výše zmíněný druh hádanek. Tím se totiž dá velmi snadno a rychle ověřit, jaký má nově příchozí smysl pro humor, jak moc bude povolná a také do jaké míry už je v tomto směru zkušená. Měli to myslím vymyšlené chytře. Jedna hádanka a hned víte, jestli s vámi nově příchozí děvečka půjde někam do seníku, nebo ne. 

Já jsem se ale rozhodla, že význam tak důležité součásti lidové slovesnosti nesmí být zapomenut ani v dnešní době! Jen ten účel je trochu jiný. Přinejmenším proto, že mám třeba v ročníku osm spolužaček a jediného spolužáka, takže tahle funkce, kdy muži přiváděli ženy do rozpaků už vzala za své. Také si nedělám naději, že bych mohla provést nějakou osvětu mezi Čechy a naučit je něco o pozapomenutém finském folkoru, ale víte, jaká je zábava, když z těchhle hádanek zkoušíte právě své finské kamarády, obzvlášť kamarády, kteří studují nějaké inženýrství, takže lidová slovesnost jim vůbec nic neříká? Už jenom představa výrazu toho jednoho výše zmíněného člověka ve chvíli, kdy mu tu hádanku vážným hlasem položím a budu čekat, až záhadu vyřeší, je dosti úsměvná. Za necelé dva měsíce tento výraz uvidím na vlastní oči. Už se nemůžu dočkat! 

Hádanka zní ve volném českém překladu takto: 

Hlavička červená, 

tělíčko chlupaté, 

proniká do hloubky

a dělá nám dobře. 

(upozorňuji, že řešením je zcela nevinné slovo) 

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Hádanky tlapka®pise.cz 20. 01. 2015 - 18:29
RE: Hádanky zlomenymec®pise.cz 21. 01. 2015 - 22:53
RE: Hádanky zlomenymec®pise.cz 22. 01. 2015 - 10:39
RE(2x): Hádanky tlapka®pise.cz 26. 01. 2015 - 22:00
RE(3x): Hádanky cayenne 27. 01. 2015 - 17:52
RE(4x): Hádanky tlapka®pise.cz 27. 01. 2015 - 18:01