Čtvrtek 17. 7. 2014

17. červenec 2014 | 19.20 |

Tentokrát bude zápis trochu kratší, takže nebudu psát shrnutí a rovnou začnu posloupností dnešních událostí.

Do školy jsem se úspěšně poprvé přepravila za pomoci autobusu. Tedy samozřejmě v rámci možností, protože přímé spojení s ubytovnou tu prostě není. Trochu mě uklidnilo, že jsem na zastávce potkala další dvě spolužačky, ale z nějakého důvodu jsem zase tou "vedoucí" byla já. Začínám mít pocit, že je tady banda lidí bez špetky orientačního smyslu a schopnosti číst v mapách. Ovšem můj problém to není...

Dnešní první hodina byl ten kurz zaměřený na rozšiřování slovní zásoby. Hlavním tématem dne byly jazyky, především ty ugrofinské. Četli jsme docela zajímavý článek o historickém vývoji finštiny a o paradoxech zařazování jazyků do jazykových rodin, protože třeba co se slovní zásoby týče má finština mnohem blíž ke švédštině než k maďarštině. Druhá hodina byla gramatika, která se tady stává asi mým nejoblíbenějším předmětem. Tématem byla rekce sloves, tedy jaký pád které sloveso vyžaduje v předmětu. To je opravdu zážitek, protože je to stejně nelogické a složité jako v češtině. Naštěstí následoval oběd, takže jsme měli čas to chvíli strávit.

Po jídle následovala taková ta interaktivní hodina, kde pracujeme ve dvojicích, tentokrát však o něco zkrácená, protože po chvíli přišly dvě vyučující a zároveň vědkyně, kterým jsme tady první den podepisovali ten papír, že na nás mohou zkoumat efektivitu různých metod výuky a způsoby osvojování cizích jazyků. Takže jsme měli naši první experimentální hodinu, při které jsme hlavně četli různé básničky a pantomimou napodobovali, co se v nich vlastně říká. Musím přiznat, že mě to docela štvalo, protože jsem si připadala jako ve školce. Ale asi to studium jenom beru moc vážně :-) Jedna z básniček také obsahovala část, kde se mělo říkat "dobrý den" v různých jazycích, takže pochopitelně každý student měl představit pozdrav ve svém vlastním jazyce. Vzhledem k národnostnímu složení naší skupiny C to bylo docela jednotvárné: čeština, slovenština, polština, ukrajinština, ruština, rumunština a jediná výjimečná byla maďarština.

Poslední hodinou dnes byla naše první vysokoškolská 90minutová přednáška ve finštině. I když samozřejmě ve velmi zjednodušené finštině. Tématem byly jazyky ve Finsku, zdejší jazyková politika, jazykové menšiny apod. Vzhledem k tomu, že rodným jazykem vyučující je švédština a finštinu se naučila až ve škole, měli jsme na závěr i rychlokurz švédštiny.

Zpátky na ubytovnu jsem přišla okolo 15h30 a hned jsem se dala do domácích úkolů, kterých je zase docela dost, naštěstí ten nejdelší z gramatiky je až na pondělí. Pak jsem se chvíli dívala na seriál na internetu a četla. Vzhledem k tomu, že jsem pořád unavená a také mě z těch rýmou ucpaných dutin bolí hlava, neměla jsem chuť ani energii dneska dělat něco zvláštního. A jako naschvál zrovna dneska už od rána svítí sluníčko a obloha je úplně modrá! Jenom doufám, že se z toho do víkendu nějak dostanu, abych mohla ty dva volné dny naplno využít.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře