Pátek 25. 7. 2014

25. červenec 2014 | 18.24 |

Konečně pátek a víkend za dveřmi, jupí! I když ještě včera jsem se toho Fina jménem Mikko snažila přesvědčit, že v zítra se jde do školy taky. Nějak se mi ty dny v týdnu trochu pomíchaly.

Vzhledem k tomu, že jsme si filmové odpoledne odbyli už včera, měli jsme dneska opravdu krátký školní den, jenom tři hodiny. Dnešním tématem byly jaksi dodatečně právě finské filmy a režiséři. V případě filmů jsou mé znalosti celkem obstojné, ale jména režisérů se budu muset ještě učit, protože se mi ne vždy spojují se správným filmem (až na nepřehlédnutelné bratry Kaurismäki). Také jsem měla možnost nahlédnout do programu zdejšího kina. V podstatě se ale shoduje s tím, co se hraje u nás, a naše vyučující vyjádřila lítost nad tím, že tento týden tam nehrají vůbec žádný původně finský film. Všichni holt stojíme ve stínu Hollywoodu. Každopádně mě to nepřesvědčilo o tom, že bych na svůj "must-see" seznam (tj. místa, kam chci jít) zařadila i kino – obzvlášť vzhledem k tomu, jaké panuje počasí. Ostatně ten seznam i tak docela už dlouhý...

Vyučování skončilo krátce po 13. hodině a poté se konal ještě ten na včerejšek plánovaný piknik, který dnes ovšem nebyl povinný. Musím přiznat, že mě překvapilo, že skoro polovina lidí se rozhodla tam nejít. My s Evou jsme si řekly, že půjdeme alespoň na chvilku (tak hodinku), abychom to trochu obhlédly a zjistily, co se bude dít.

Nejlepší bylo, že vyučující s sebou přinesli i venkovní hry. Petanque a kroket už známe všichni, ale dnes jsem měla jedinečnou příležitost zahrát si i typicky finskou hru: mölkky. V této hře je 12 kolíků (očíslovaných 1-12), které se postaví vedle sebe někam na trávu a z určitého odstupu se po nich potom hází dalším takovým kolíkem a cílem hry je samozřejmě ty stojící kolíky shodit. Zákeřné ovšem je to, že ten kolík, který házíte, nemá pravidelný tvar jako míč, tudíž si letí a odskakuje, kam se mu zachce, takže trefit se vůbec není snadné. Další stupňování obtížnosti přichází s hrou, protože kolíky se zase staví tam, kam spadly a s postupem hry se od sebe většinou vzdalují (na začátku stojí těsně vedle sebe). Za shozené kolíky máte body. Pokud shodíte jenom jeden, pak získáváte počet bodů odpovídající číslu na kolíku. Pokud jich shodíte najednou víc, dostáváte tolik bodů, kolik kolíků jste shodili. Body potřebujete sčítat až do 50. Kdo se první dostane na 50, vyhrál. Ovšem pozor, ještě jeden háček na závěr: když totiž tu hranici 50 bodů přesáhnete, vracíte se zpátky na 25 bodů a hezky musíte sbírat body dál.

Eva dnes pečlivě pořizovala fotodokumentaci (a já jsem jí s tím trochu pomáhala, aby na některých těch fotkách byla taky), takže bych měla nejpozději v neděli od ní dostat nějaké fotky pro ilustraci. Bohužel můj vlastní foťák stále stávkuje. Dneska jsem koupila úplně nové baterky v marné naději, že by opravdu jenom ty staré už nebyly funkční. Ale foťák na mě ani nemrknul. Takže teď mám kromě rozbitého foťáku ještě čtyři tužkové baterky, které nepotřebuju...

Asi po hodině a půl jsme odešly, protože jsme s Evou ještě měly v plánu návštěvu Sibeliova muzea. Muzeum zároveň obsahuje sbírku historickýh hudebních nástrojů prakticky z celého světa. Výstava to byla celkem zajímavá, ale zklamalo mě, že se tam nesmělo fotit, a to ani bez blesku. Takže jsme bohužel nemohly zdokumentovat nic.

Z muzea se Eva vydala za svojí zdejší finskou kamarádkou, u které bude až do nedělního dopoledne, zatímco já se vrátila na ubytovnu. Ještě jsem zašla na nákup a dala si studenou sprchu, protože se tu úspěšně smažím ve vlastní šťávě. Zítra by horko mělo gradovat, od neděle se má ochladit (o celé dva stupně!), ale od příštího čtvrtka se mají teploty zase vrátit lehce nad 20°C, takže už to pak snad bude snesitelné.

Ještě se rozmýšlím, jestli volný večer využiju ke zhlédnutí nějakých filmů, nebo jestli se pokusím trochu pohnout s tou svou finskou seminárkou. Zatím se loučím a zase zítra. A to možná bude překvápko! Ale nebudu nic vyzrazovat :-)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře