Co jsme komu udělali?

23. leden 2015 | 21.09 |

Není to jenom proto, že jsem bývalý frankofil, ale prostě mám ráda francouzské komedie. Jsou vtipné. Ale opravdu vtipné! Ne trapné jako většina hollywoodské produkce (i když i tam se najdou výjimky). A tak, když jsem se dozvěděla o existenci tohoto filmu, nemohla jsem se dočkat, až si ho pustím.

Obrázek o zápletce vypovídá mnoho. Uprostředí sedí Madame et Monsieur Verneuil, 100% francouzští patrioti, gaullisté a katolíci. Z jejich manželství pak vzešly čtyři okouzlující dcery. A z manželství dcer čtyři velmi rozmanití zeťové. Nejprve se nejstarší dcera provdala za alžírského muslima, poté druhá dcera za židovského emigranta z Izralele a následně třetí dcera za upjatého a podlézavého čínského přistěhovalce. To je trochu šok a pro rodiče poměrně obtížně stravitelné sousto. Avšak zůstává naděje v podobě nejmladší dcery Laury. Když jim oznámí, že i ona už je zasnoubená, rodiče s napětím očekávají, jaký bude čtvrtý zeť. Dcera jim prozradí jméno: Charles (jako Charles de Gaulle, to zní dobře) i náboženské vyznání (konečně nějaký další katolík). Jen tak trochu opomene zmínit, že Charles je černý jako noc. Z tohoto zjištění již tak bílý pan Verneuil zbledne ještě více a málem podlehne infarktu. Co dál? Vzdát se svých postojů a představ a přijmout čtvrtého výstředního zetě, nebo manželství zabránit a vystavit tak svou milovanou nejmladší dceru zklamání?

Jak už jsem řekla, mám ráda francouzský humor. Občas sice trochu kousavý, ale neuráží. Teda většinou. Nedávné události v Paříži dokazují, že jsou lidé, kteří některé narážky prostě nesnesou. Šokovalo mě i zjištění, že v některých "normálních" (tj. nemuslimských) zemích byla projekce filmu zákázána právě kvůli příliš rasistickým výrokům. Což mě přivádí k názoru, že je jenom dobře, aby se takové filmy točily a bombardovaly ty zabedněné extremisticky smýšlející tupce, co pořád nechápou, že když to budou i nadále brát takhle šílené vážně, vzejde z toho jen další násilí, zloba a nenávist, zatímco "rozumný" člověk by se nad tím povznesl, pochopil by, že jde jen o nadsázku a zasmál by se tomu, protože smích sbližuje. Tak se lidi smějte, jo?

Ale zpátky k filmu:

Co všechno může způsobit takové množství mezinárodních manželství v jedné rodině? Například: obtížné hledání způsobu, jak se při přípravě jídla vyhnout vepřovému - tak přichází na řadu třeba i takový pštros. Dále před každým rodinným setkáním si musíte vyjasnit zakázaná témata: Izrael, Dalajlama, burka, obřízka... Ovšem teprve po setkání tatínků nastávajících novomanželů se příběh začne vyvíjet zajímavým směrem, který mě hodně bavil.

"Mezinárodní manželství nefungujou. To je vědecky dokázané. Ukážu vám proč: trocha oleje, trocha vody. Zamícháme. A nic. Nesmísí se."

"Výborná ukázka. No jo, ale co takové kapučíno? Mléko se s kávou smíchá přece velmi dobře."

Kromě jiného musím vyzdvihnout i výkon Christiana Claviera, který v sobě komika prostě nezapře.

V neposlední řadě mě film obohatil i o slušný seznam afrických diktátorů. Za vysvětlování těchto narážek děkuji tvůrci českých titulků a uznávám, že bych bez nich zůstala o pár vtipů ochuzená.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Co jsme komu udělali? boudicca®pise.cz 23. 01. 2015 - 21:36
RE: Co jsme komu udělali? alienor®pise.cz 24. 01. 2015 - 08:45
RE(2x): Co jsme komu udělali? cayenne 27. 01. 2015 - 17:50
RE: Co jsme komu udělali? sayonara®pise.cz 26. 01. 2015 - 21:45
RE: Co jsme komu udělali? andrea 01. 03. 2015 - 14:02