Proč se učím finsky?

5. únor 2015 | 15.01 |

Máme tu premiéru. Můj první článek ve finštině. A protože mi otázku z nadpisu kromě Finů kladou i všichni tady doma, přidávám český překlad, abyste si v tom taky udělali pořádek a já to nemusela pořád dokola opakovat. Od příště všechny jednoduše odkážu sem.

1) Finština je úžasný jazyk, krásný a zajímavý.

1a) Finština vypadá evropsky (používá například latinku), ale jinak je úplně odlišná od všech jazyků, které jsem se dosud učila (ona totiž ani není indoevropský jazyk).

1b) Mohla bych ji poslouchat pořád, finština zní tak nádherně! Dokonce i Tolkien byl podobného názoru.

2) Kalevala je úžasná kniha a já si ji jednou chci přečíst v originále.

(Zatím jsem zvládla jenom 3x český překlad.)

Abyste to nemuseli Googlit, Kalevala je finský národní epos, základní stavební kámen finského národního probuzení v 19. st. a všude vám budou tvrdit, jak ji všichni Finové dokonale znají. Neznají. (Ale já taky doteď nedočetla Staré pověsti české...)

3) Tahle kniha mě hodně ovlivnila. Míla Myslíková v ní popisuje své cesty do Finska, a to takovým způsobem, že čtenář má pocit, že Finsko je zkrátka ráj a země zaslíbená. Alespoň já takový pocit měla.

4) Anglicky mluví každý, ale já chci  mluvit nějakými "vzácnými" jazyky (třeba taková sámština zní taky lákavě). Kromě toho obecně ráda studuji cizí jazyky.

5) Ve Finsku jsem zatím byla sice jenom dvakrát, ale obě cesty byly úžasné a na třetí odjíždím za měsíc a kousek.

6) Viděli jste někdy Fina, jak vypadá, když se dozví, že se cizinec (ne přistěhovalec) učí finsky? Je to fajn pocit :-)

7) Můžu doma říkat perkele (obdoba našeho dopr*) a nikdo mi nerozumí.

8) Naši vyučující finštiny na fakultě jsou naprosto skvělí, stejně jako moji spolužáci, takže hodlám finštinu studovat ještě dlouho, přinejmenším, než ze mě bude finštinový Mgr.

(Dál to v ČR bohužel nejde).

9) No jo, hudba je samozřejmě také důležitá: Haloo Helsinki!, Happoradio, Korpiklaani, Jenni Vartiainen, Chisu atd.  - chci prostě vědět, o čem zpívají.

10) V roce 2011 jsem půl roku studovala ve Francii. Tam poznal každý okamžitě, že nejsem Francouzka. Ve Finsku je to jiné. Pokud stačí říct hei-kiitos-hei hei (což je můj obvyklý rozsah rozhovoru s pokladní v obchodě, doma říkám dobrý den-děkuju-nashledanou), tak nikdo nepozná, že jsem vlastně cizinka. A to je taky fajn pocit :-)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Proč se učím finsky? niki 05. 02. 2015 - 15:09
RE(2x): Proč se učím finsky? cayenne 05. 02. 2015 - 15:12
RE: Proč se učím finsky? tlapka®pise.cz 05. 02. 2015 - 22:06
RE(2x): Proč se učím finsky? cayenne 05. 02. 2015 - 22:40