Jsem rasistka?

7. únor 2015 | 09.05 |

Je suis Charlie. Moi aussi. Dnes uplynul přesně měsíc od teroristického útoku v Paříži. Situace se už trochu uklidnila, ale já na to nemůžu přestat myslet. Na samotný atentát, ale i na další problémy s tím spojené.

K islámu mám, mírně řečeno, podezřívavý postoj. Důvodů je více, ale tím hlavním asi strach z ohrožení vlastní pozice. Jaká to je pozice? Jsem žena. Evropanka. Ateistka, lehce ovlivněná křesťanstvím (tomu se v Evropě člověk nevyhne a Vánoce kvůli tomu slavit nepřestanu).

Právě teď využívám svobody slova, kterou jsme si tady v Evropě vydobyli. Bez ní bych nemohla vyslovit ve svém článku některé názory, protože by se někomu mohly zdát příliš radikální. V žádném případě je nechci nikomu vnucovat, chci jen přispět k zamyšlení. Třeba mi pak dáte za pravdu. A třeba taky ne.

Jak vyplývá ze začátku tohoto zápisu, opravdu jsem PROTI šíření islámu v Evropě. To ale neznamená, že vezmu zbraň a půjdu střílet muslimy do ulic. Vlastně ani nemám potřebu se účasnit hromadných protestních demonstrací nebo apelovat na vlády evropských zemí, aby zpřísnily imigrační zákony. (Alespoň zatím.) Mně vlastně ani tolik nevadí, že do Evropy přichází stále více muslimských uprchlíků. Uznávám totiž, že závažná politická situace a ohrožení vlastní bezpečnosti jsou pádným důvodem k tomu, aby ti lidé šli hledat útočiště jinam. Je tu ale jedno ALE. Asi bylo přesnější říct, že by mi nevadilo, že do Evropy přichází stále více muslimů, kdyby...

Co "kdyby?" Co mi vadí? Vadí mi neschopnost většiny těchto lidí přizpůsobit se evropské kultuře a zdejšímu životnímu stylu. Těžko snáším i jejich mnohdy velmi nevybíravě prezentované požadavky, abychom se my Evropané naopak přizpůsobili jim. Mají na to nárok? Z mého pohledu nikoli. Pokud je evropská země přijme, zajistí bezpečí, zaopatří základní životní potřeby a umožní, aby přistěhovalecká rodina žila pohromadě, pak imigranti myslím získali dost na to, aby se od nich dal očekávat projev vděku. Asi jsem vadná, ale já si pod výrazem "projev vděku" rozhodně nepředstavuji zuřivý boj za povolení výstavby mešit v každém městě, požadavky na vyřazení vepřového z jídelníčků veřejných škol nebo důraznou snahu prosadit muslimskou kulturu v odívání na ulicích v evropských městech. A v žádném případě nelze tolerovat uplatňování islámského trestního práva na nemuslimské občany hostitelské země!

Výše popsané je, alespoň z mého pohledu, právě ono šíření islámu, proti kterému se tak zásadně vymezuji. Co dává muslimům důvod k přesvědčení, že si ve své hostitelské zemi mohou dovolit všechno? Emigrace a stěhování lidí do jiných zemí je vcelku běžný jev už tisíce let.

Tak proč je to najednou takový problém? Kolik lidí uteklo z Československa před komunismem a dnes už je v cizině poznáme jen podle česky znějícího jména a jejich potomci už mnohdy česky ani nemluví? Dovolím si však vyjádřit pochybnost nad tím, že by se potomci dnešních muslimských imigrantů v Evropě dokázali podobně rychle a dokonale přizpůsobit své nové zemi.

Na jednu stranu je stále rozmanitější složení společnosti v evropských zemích obohacující a vzájemné vlivy různých kultur přinášejí mnoho dobrého. Má to ale i své stinné stránky. Zdá se mi, že dnes už snad neexistuje země, kde by žilo více národů vedle sebe v naprostém a dokonalém mírovém soužití. V Belgii se mluví o dělení, Spojené království možná v budoucnu také o nějakou tu historickou provincii zchudne, francouzsky mluvící Kanaďané by už dávno chtěli vlastní stát... Troufám si tvrdit, že kdyby obyvatelstvo ČR nebylo tak homogenní, řešili bychom podobné problémy i my. V tomto světle je tak poválečný odsun Němců sice naprosto odsouzeníhodný z hlediska provedení, ovšem zcela pochopitelný a odůvodněný z hlediska vyřešení problému národnostního napětí, které tu jinak mezi Čechy a Němci bylo velmi dlouho.

Co se ale stane, až se již tak poměrně různorodá evropská společnost najednou dále "rozředí" množstvím příchozích z jiných (a zvláště již zmiňovaných muslimských) zemí? Pokud zůstane stejný postoj těchto lidí vůči hostitelské zemi, pak jednou možná budeme muset přikročit k nějakému takovému odsunu muslimů z Evropy, protože jinak bychom také mohli být postaveni před požadavek, abychom je nechali utvořit si zde vlastní stát. A ona by třeba mohla nastat i taková situace, že bychom nakonec byli donuceni odejít právě my, původní obyvatelé.

Ale nechci strašit. Katastrofické scénáře zvládám vymýšlet snadno a rychle, možná "to prostě jenom vidím moc černě".

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (4x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Jsem rasistka? boudicca®pise.cz 07. 02. 2015 - 10:53
RE: Jsem rasistka? zo®pise.cz 07. 02. 2015 - 11:37
RE: Jsem rasistka? tlapka®pise.cz 07. 02. 2015 - 17:32
RE(2x): Jsem rasistka? zo®pise.cz 07. 02. 2015 - 20:25
RE(3x): Jsem rasistka? cayenne 07. 02. 2015 - 22:11