Datum sem, datum tam

14. únor 2015 | 09.29 |

 Vezmu to poněkud neobvykle proti proudu času a začnu dneškem: 14. 2. My všichni víme, co to znamená. Pro mě třeba to, že za tři dny mají narozeniny moji bratři (svoje první kulatiny) a já pro něj stále ještě nemám (ani vymyšlený) dárek. Kdyby vás napadlo něco, co by mohlo uspokojit dva kluky ve věku 10 let a nezruinuje to moji peněženku (chtěli by tablet, víte?), dejte určitě vědět.

Jo aha, on je vlastně ten Valentýn. Vzhledem k tomu, že v posledních letech začínám úspěšně sabotovat v podstatě všechny svátky (kromě Vánoc, kde mi to naše rodinná pravidla zkrátka nedovolí), ani tento není výjimkou. Musím se přiznat, že jsem minulý týden pojala následující úmysl: koupit si na Valentýna nějakou velkou čokoládu (protože nikdo jiný mi ji nekoupí), odnést ji domů a celou ji na posezení spořádat.

Jenže pak jsem řešila krytí v rozvrhu a ten drobný problém, že já na rozdíl od Hermiony obraceč času nemám, takže mi nezbývá než dojednat nějakou změnu v časech (což se mi mimochodem ani po týdnu nepovedlo), nebo se rozloučit s jedním ze dvou nejlepších předmětů příštího semestru.

Když jsem na chvíli dokázala zapomenout na rozvrh, snažila jsem se sepsat stanovy spolku, který se chystáme založit.

A když jsem na chvíli opustila i stanovy, ponořila jsem se do jedné finské knihy o sebevraždách. Já jsem totiž měla v prosinci referát o sebevraždách. Ve finštině. 30 minut! Takže jsem teď takový finskojazyčný expert na různé způsoby umírání. 

Například: 

hirttäytyä = oběsit se 

ampua itsensä = zastřelit se 

hypätä korkealta = skočit ze srázu 

myrkyttää itsensä = otrávit se 

Hm, koukám, že jsem se od Valentýna dostala trochu daleko... Tím jsem ale perfektně demonstrovala, jak jsem na Valentýna prostě zapomněla. I na tu čokoládu jsem zapomněla. Ale to je pro udržení zbytků mé štíhlé linie dobrá zpráva. 

Co se týče toho druhého data, o kterém hodlám psát, je to den včerejší. Pátek třináctého. Jaká hrůza. Vzhledem k tomu, že jsem poslední týden měla volno, ztratila jsem trochu pojem o datech, takže to, že byl pátek třináctého jsem si vlastně uvědomila až dnes. Při zpětném ohlédnutí na včerejší den si však žádnou katastrofu nevybavuji. Pátek třináctého nefunguje.

Příští měsíc, až tato kombinace nastane znovu, budu zrovna ve Finsku - konkrétně ve "svém" městě Turku se "svým" Finem, který bude mít todennäköisesti (pravděpodobně) volno, takže se mnou třeba bude celý den. A nebo taky ne. Finové mají takové zajímavé způsoby výmluv, proč se musí vzdálit. V případě psaní přes internet je konečná ve chvíli, kdy napíše, že jde spát. Začínám být na větu Menen nukkumaan alergická! Bohužel ve Finsku mají o hodinu víc, takže není moc obvyklé, že bych se tímto způsobem loučila já. Druhá výmluva, používaná při osobním setkání, je jídlo.

Má hlad. Tak se jde najíst. Samozřejmě domů. A to i přesto, že já u sebe nějaké jídlo zrovna mám (byla jsem před tím na nákupu) a pohotově mu ho nabídnu, kolik jen bude chtít. Další dvě výmluvy jsou saunování a hokejový zápas. V prvním případě uznávám, že jde o důležitou činnost, kterou prostě nemohou vynechat, a navíc Finové to zvládají až překvapivě rychle. Ve druhém případě je to výmluva na zabití, neboť tímto muž možná neříká, ale žena rozhodně chápe, že ve výběru: hokej vs. ona, skončila až na druhém místě. Měla bych se rozčílit. Jenže já hokej tak nějak taky sleduju, takže to vlastně tak nějak chápu. 

I od toho pátku třináctého jsem tak nějak utekla.

Je tu ovšem jeden pátek třináctého, který v naší rodině opravdu znamená neštěstí: takový pátek, který nastává v prosinci. Právě v tento den asi tři roky před mým narozením měla totiž máma autonehodu, v důsledku které přišla o sluch. Takže si troufám říct, že naše rodina má celkem závažný důvod pociťovat nesympatie k pátku třináctého, ale neprožíváme to nijak hystericky a zanevřeli jsme jenom na ten prosincový. Na druhou stranu ona i třeba taková sobota devatenáctého může být dost smolný den (to si zase táta uřízl dva prsty).

Hlavně asi záleží na úhlu pohledu. Pokud je mi známo, tak číslo 13 je v podstatě smolné jenom pro Evropany, protože odkazuje na zrádného Jidáše. Takže křesťanstvím nedotčení lidé s třináctkou žádný problém nemají. Ti se ale mají! 

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Datum sem, datum tam niki Šlorová 14. 02. 2015 - 10:51
RE: Datum sem, datum tam smecka-tecka-cz 14. 02. 2015 - 14:47