Silent Stream of Godless Elegy

25. duben 2015 | 10.51 |

Je načase napsat něco málo o jedné z mých nejoblíbenějších hudebních skupin, která je navíc z Česka (ačkoli název tomu moc nenapovídá). Vzhledem k tomu, že českou hudbu obecně moc nemusím, jde tedy o výjimku, která potvrzuje pravidlo.

Článek vznikl také ve finskojazyčné verzi.

Silent Stream of Godless Elegy, aneb SSOGE, vydali své první album už v roce 1996, ačkoli více se proslavili až s albem Themes z roku 2000. Pocházejí z Moravy a ve své hudbě skvěle kombinují prvky metalu a moravské lidové hudby, zvláště balad. Zpočátku psali texty výhradně v angličtině, později vznikly některé písničky ve více verzích (anglicky, česky, polsky). Pokud jde o mě, zdá se mi, že každé jejich nové album je lepší než ta předchozí, a tak tu blíže představím jenom poslední tři.

1. Relic Dances (2004). Na tomhle albu najdeme asi jejich nejznámější a nejhranější písničku I Would Dance. SSOGE k ní pak udělali i vlastní polský překlad, takže je zajímavé poslechnout si oba a srovnat, jak zní text v angličtině a v polštině.

2. Osamělí (2006). S tímhle albem se SSOGE definitivně obracejí ve svých textech k češtině, což je podle mě skvělý nápad, protože už jsem trochu unavená z toho, jak se všichni usilovně snaží zpívat anglicky, aby budili zdání nějaké mezinárodnosti. Naopak, já chci, aby svět věděl, jak čeština zní! Z tohohle alba je mojí nejoblíbenější písničkou Tváří v tvář. Youtube bohužel nenabízí žádné dostatečně kvalitní video, a tak vás odkážu alespoň na anglickojazyčnou verzi, která se objevila už na albu Relic Dances pod názvem To Face the End.

3. Návaz (2011). Jak už jsem řekla: čím novější album, tím lepší. Tohle je jednoznačně moje neoblíbenější. Návaz je starý český výraz pro amulet, který se nosil na ochranu kolem krku. Na tomhle albu se mi líbí i tematika textů, která se obrací ke slovanské mytologii, což je téma, které mě hodně zajímá. Mojí nejoblíbenější písničkou tady je Skryj hlavu do dlaní. V tomto případě doporučuji i videoklip, ve kterém kromě dalších lidí uvidíte i členy skupiny (koukněte na titulky na konci).

Přeji hezký poslech a doufám, že se mi podaří fanouškovskou základnu SSOGE trochu rozšířit :-)

Zdroj: http://cayenne.blbne.cz/223-silent-stream-of-godless-elegy.html

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře