27 aneb Smrt vás proslaví

21. květen 2015 | 11.40 |

27 aneb Smrt vás proslaví je románový debut finské autorky slovenského původu Alexandry Salmely. Někteří návštěvníci mého blogu si možná všimli, že její jméno figuruje v mém profilu  v seznamu lidí, které obdivuji a jsou pro mě vzorem. Nastal čas, abych blíže napsala, v čem konrétně mě Alexandra Salmela inspiruje. Při té příležitosti opět jen tak mimochodem budu propagovat finskou kulturu, respektive literaturu, i když v případě tohohle díla si nejsem s národnostním zařazením úplně jistá. 

Začnu nejprve s autorkou.

O jakési Alexandře Salmele a její knize jsem se poprvé doslechla asi před rokem a půl. Tehdy jsem tomu, přiznávám, nevěnovala moc pozornost, ale když na mě před dvěma měsíci ta knížka úplně sama vybafla v knihovně (s takovýmhle obalem ji ani nejde moc přehlédnout), rozhodla jsem se, že jí dám šanci.

27 aneb Smrt vás proslaví

A nestačila jsem se divit, když jsem začala zjišťovat, kdo je ta Alexandra Salmela vlastně zač. Chcete to taky prozradit?

Tak jo. Jedná se o rodačku ze Slovenska (z Bratislavy), která před lety studovala stejný obor na stejné univerzitě jako já! Pak odjela do Finska, konkrétně do Tampere (což je moc pěkné a oblíbené město, dokonce i já uznávám jeho kvality, ačkoli Turku mám pořád na prvním místě), a tam se provdala za Fina.

Ještě jednou to polopatě zopakuji:

Pochází ze Slovenska.

Studovala finštinu na FF UK.

Žije v Tampere, kde se provdala za Fina.

Musím přiznat, že se divím, že není v naší třídě něčím jako uctívanou modlou vzhledem k tomu, kolik mám vdavek chtivých spolužaček, které touží po finském manželovi. Ale počkat! To ještě není ten důvod, proč se dostala na můj seznam vzorů. Svatba ve Finsku je sice hezká věc, ale nedávno jsem myslím dostatečně jasně vysvětlila, proč to prostě nejde. Svatbou to není.

Je to tím, že Alexandra Salmela v roce 2010 vydala knihu s názvem 27 eli Kuolema tekee taiteilijan. Ano, ta knížka je finsky. Jako v originále finsky. Jako bývalá studentka finštiny původem ze Slovenska napsala knihu finsky!!! Už chápete? Ne?

Kdysi jsem měla ambice alespoň takové, že bych třeba jednou mohla něco napsat a vydat česky. Rodný jazyk, to by snad nemuselo být tak těžké, ne? Pak jsem si říkala, že možná pro mě bude lepší "jenom" překládání (už jsem stačila zjistit, že ono ani to překládání není úplně sranda) a najednou zjistím, že s tím oborem, který za pár let (snad) absolvuji i já, je MOŽNÉ napsat knihu finsky a ještě k tomu celkem úspěšnou (byla "jenom" nominovaná na finskou státní literární cenu a nakonec získala aspoń cenu hlavního finského deníku Helsingin Sanomat). Je mi jasné, že v tom není jenom ta finština, ale je to jistý výchozí bod. Je to motivace. Protože na mě nejvíc zabírá, že "když to dokázali jiní, dokážu to taky".

Ehm. Počkat, tenhle článek měl být o Alexandře Salmele a její knize, ne o mně!

Od roku 2012 je tedy možné si výše zmíněnou knihu přečíst i v českém překladu s názvem 27 aneb Smrt vás proslaví. O čem to tedy vůbec je?

Hlavní hrdinka jménem Angie zjišťuje, že všechny velké osobnosti, které obdivuje ona, se proslavily ve velmi mladém věku a velmi záhy také zemřely. Ukáže se, že magickou věkovou hranicí je 27 let, po překonání tohoto mezníku už život ztrácí smysl. Angie se tedy rozhodne upnout všechny síly k tomu, aby se do svých 28. narozenin, které se nezadržitelně blíží, proslavila a následně stihla zemřít. Jejím plánem je vydat přelomové literární dílo a pak spáchat sebevraždu zcela nevídaným způsobem. Vzhledem k tomu, že doma se její plán nesetká s pochopením, rozhodne se Angie odjet na jedno odlehlé místo do Finska, kde má jeden z jejích vyučujích na univerzitě jakousi letní chatu, kterou jí může dočasně pronajmout. Uprostřed finských lesů by snad Angie mohla mít dostatek klidu a inspirace pro svou knihu. Chata ovšem patří k pozemku, který obývá jedna svérázná, ačkoli vlastně typicky finská, rodina s dětmi. Kniha tak pojednává nejen o životní krizi mladé hrdinky, ale také o jejím seznamování s finskou kulturou, která se v mnoha ohledech ukazuje jako velmi odlišná od té středoevropské.

Nějaké žánrové řazení je dost obtížné, kniha je místy vtipná, místy naopak poněkud depresivní, ale nejčastěji plná ironie a sarkasmu.

Ze všeho nejvíc mě zaujaly různé polohy vypravěče v příběhu. Tím hlavním je samozřejmě Angie, která všechny kolem sebe kritizuje a sama se považuje za nepochopenou umělkyni. Část příběhu vypráví také kočka Kassandra, nalezenkyně v domě finské rodiny, která se vyznačuje především nenávistí k lidem a kritikou všech typicky lidských vlastnostní a tužeb, které nazývá přeludy, a snaží se lidem ubližovat alespoň tím, že jim neustále přebíhá přes cestu (je totiž černá). Nepopiratelně svérázným vypravěčem je Pan Prasátko, ve skutečnosti plyšová hračka nejmladší holčičky ve finské rodině, který všechno dění okolo právě líčí z perspektivy malého dítěte, jež sice mnoha věcem nerozumí, ale umí se radovat ze života a ze všeho udělat hru nebo úžasné dobrodružství. Přiznám se, že mým nejoblíbenějším vypravěčem byla Astra, přesněji žlutý Opel Astra, auto finské rodiny. Coby stroj Astra vše popisuje zcela přesně a objektivně bez jakýchkoli komentářů. Je jako oko kamery, říká jen to, co člověk skutečně mohl slyšet nebo vidět. Vyprávění auta je navíc psané v podstatě formou dramatu, v jednotlivých replikách, jen občas doplněné jakýmisi scénickými poznámkami (například o tom, jak moc razantně řidič šlape na pedály).

Pokud tedy hledáte nějakou inspiraci a tip na čtení, román 27 aneb Smrt vás proslaví mohu vřele doporučit. Pokud byste snad nevěřili mně (nebo byste chtěli více informací), můžu vás ještě odkázat na recenzi a rozhovor s autorkou (i když v obém případě už z roku 2011).

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře