Čtvrtek 11. 6. 2015

11. červen 2015 | 20.59 |

Můj první pracovní den

Ráno jsme se s Lilly sešly u snídaně. Zatímco ona má ještě z domova spoustu zásob, já už pomalu zcela přecházím na finskou stravu. Pracovní den začínal v 9 hodin, kdy jsme měly být připravené v kanceláři festivalu. Ze všeho nejdříve jsme se všichni přítomní, přesněji řečeno přítomné, sesedly okolo stolku v kuchyni a proběhlo seznamovací kolečko. Pak nám Sari, šéfová celého festivalu, řekla, že dnes budeme pracovat s Assi. Naším úkolem bylo začít uklízet kavárnu, která je v přízemí domu, ve kterém bydlíme.

A tak jsem dneska víc než pět hodin strávila v kuchyni kavárny, kterou jsme celou tu dobu ve třech intenzivně drhly od stropu až po podlahu. Mimo jiné bylo třeba umýt veškeré přítomné nádobí (především od prachu). Přitom jsem si všimla, že tady mají formu na bábovku! A dostala jsem na ní strašnou chuť, takže se asi zítra někoho z vedoucích zeptám, jestli bych si tu formu (v době mimo festival, kdy není kavárna v provozu) mohla půjčit. Věřím, že vanilkový cukr a prášek do pečiva tady taky někde seženu a jinak na bábovku není třeba nic specifického. I když k tomuto tématu se ještě vrátím níže.

Jak se dalo čekat, prádlo jsem si ráno zapomněla přinést, takže doufám, že to zvládnu zítra, protože přes víkend už čekat opravdu nemůžu. Co se těch slíbených kol týče, dostaly jsme dnes teprve klíče, vlastní kola nám budou předána asi až zítra, ale před víkendem se to hodí. Podle předpovědi se má totiž alespoň na ty dva dny trochu vyčasit, a tak jsem si říkala, že bych se mohla trochu projet kolem Lammasjärvi (to je zdejší největší jezero, jinak je jich tu v okolí prý na 300, ale některé jsou opravdu jen velikosti louže).

Práce nám dnes skončila v 15 hodin, kdy končí i Assi, ale bylo nám řečeno, že já a Lilly máme pracovat o něco déle. Nějak jsem nepochopila, jestli toto déle (asi o hodinu víc denně) začne už příští týden, nebo až v době festivalu, kdy nás bude potřeba hlavně večer a o víkendech. Nechám se překvapit. Přiznám se, že pokud bych tady měla 7 hodin denně trávit úklidem, tak z toho moc nadšená nebudu, ale podle všeho úklid skončí nejpozději v průběhu příštího týdne. Pak by měl být "klid" až do festivalu (12. - 25. 7.) a po něm si celé to uklízecí kolečko sjedeme znovu. Hurá.

Po práci jsme s Lilly zašly na nákup do supermarketu a pak do jednoho second handu, kde měli i nějaké vybavení do domácnosti. Opravdu zoufale sháním struhadlo. Ale to bych chtěla asi moc... Naše vaření na střídačku začne zítra (dneska jsme si obě k večeři koupily pizzu), první je na řadě Lilly, já budu v sobotu dělat smažák. Jo, to je to, k čemu jsem se chtěla dostat.

Naivně jsem si myslela, že pokud jde o smažák (nebo cokoli jiného v trojobalu), bude nejtěžší sehnat strouhanku, a tak jsem byla celá šťastná, když jsem od Johanny zjistila, jak se to řekne. Dnes jsem sice musela chvíli pátrat, ale nakonec jsem uspěla. Sice je to jen balení 400 g, ale aspoň se budu krotit. Vajíčka už mám koupená, tak zbývala mouka. Zatracenej bílej prášek! Nebo spíš zatracení Finové. To tam sakra nemůžou napsat, jak moc hrubá ta mouka je? Samozřejmě největším písmem napíšou, z jakého je obilí (pšenice/žito/oves) a pak tam někam bleškami připíšou, že to je mouka na chleba/na buchtu/na bůhvíco. Ale že by třeba napsali: mouka na řízky? Mouka tedy zatím není, protože si musím rozmyslet, jakou vlastně chci. A tu mi pro změnu zase asi neprodají v menším množství než 2 kg. Ach jo, ti Finové.

Teď mám zbytek odpoledne jen pro sebe a hodlám to ottaa iisisti (brát to v klidu, aneb finská verze take it easy). Asi zkouknu nějaký film a pak se blíže podívám na to, co jsem si to včera vlastně z knihovny přinesla. Ovšem alespoň ten slovník už jsem tu začala hojně využívat (například jsem si zjistila, jak se řekne krupice, takže možná, ale opravdu MOŽNÁ, bude i krupicová kaše!).

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Čtvrtek 11. 6. 2015 zlomenymec®pise.cz 14. 06. 2015 - 11:29
RE(2x): Čtvrtek 11. 6. 2015 cayenne 14. 06. 2015 - 14:56