Úterý 16. 6. 2015

16. červen 2015 | 20.15 |

Dnes jsem se výjimečně probudila do celkem slunečného rána, což bylo dobrou motivací pro ranní vstávání, protože dneska jsme s Lilly měly začít trochu dřív. Po ranní poradě se Sari jsme se ve společnosti Assi vydaly zpátky k domu, ve kterém bydlíme, protože v těch červených boudách, které máme na dvoře, jsou uložené všechny potřebné věci, které bylo nutné ještě rozvozit (zbytek matrací, dek, polštářů apod.).

Dokončení včerejší práce nám zabrala sotva hodinu, ale pak přišel nový úkol. Sari chtěla využít toho, že jsme stále měly k dispozici auto (dodávku) a dva mužské pomocníky, a tak jsme měly z takového velkého skladiště vyložit ven všechna kola a autem je převézt ke kanceláři, kde měla být kola zaparkována a připravena na zapůjčení pro účastníky festivalu. Všimla jsem si tu jedné zajímavé věci: všechna kola, která patří festivalu, tu mají jména. Většina z těch, které jsme tahaly dneska, má jména podle skladatelů a hudebníků. Lillyino zapůjčené kolo má název Saunan järvi (Saunové jezero). Jen moje kolo má "název" 176! Ráda bych ještě podotkla, že těch kol bylo přes 100 kusů, byla samozřejmě těžká, špinavá a většina z nich i zamčená, takže jsme je musely opravdu nést a nikoli vést. A samozřejmě vchod do onoho skladu je vyvýšený, takže jsme kola musely hezky snášet po schodech.

Po vynošení všech kol jsme dostaly pauzu na oběd a mohly si trochu odpočinou. Odpoledne už byli kluci pryč a my měly nové úkoly: dvě z nás měly uklidit všechny ty boudy, ze kterých jsme vyvozili matrace, deky a další krámy, zatímco ta třetí měla... žehlit! Nějaký finský bůh asi vyslyšel moje prosby, protože žehlení vyšlo na mě! Při zpětném počítání jsem došla k závěru, že jsem dnes žehlila přes 3 hodiny, ale vůbec mi to nevadilo. Mohla jsem být vevnitř, užívat si teplíčka u žehličky a skládání látek není kdovíjak náročné. Tedy až na pár výjimek, kdy jsem měla například asi kilometr širokou záclonu (nevím, do jakého okna se vejde, když by s ní šlo obmotat celý dům), a tu byl docela oříšek složit.

Assi s Lilly dokončily úklid přesně v 15 hodin. Lilly mě pak vystřídala u žehličky, zatímco já jsem ještě věšela některé z těch záclon a pak jsem z nedostatku lepší činnosti šla umývat nádobí z naší kávové pauzy. Musím přiznat, že mě potěšilo, když naše správcová (Jaana) za mnou přišla s tím, že si místo kávy můžu jít vybrat čaj a udělat si pauzu s holkami. Nakonec mi Lilly navrhla, ať ještě v kuchyni znovu vytřu podlahu, protože od našeho úklidu minulý týden se tam dost našlapalo. Díky tomu se nám dnes podařilo napracovat 7 hodin a tedy ten správný počet, který bychom za den měly mít. A Jaaně jsme (dobrovolným) vytřením kuchyně zřejmě udělaly radost.

Vzhledem k tomu, že Jaana šla domů také v 16 hodin a tou dobou pršelo a my s Lilly ještě chtěly jít na nákup, nabídla nám, že nás sveze, což jsme velmi rády přijaly. Ono po tom celodenním chození nebo stání docela bolí nohy a každý ušetřený krok se počítá.

Ze včerejška nám zbyly uvařené špagety, a tak k nim Lilly dnes udělala nějakou novou omáčku. Já zase sháněla suroviny na zítra, protože plánuju vařit lečo. Až pak mi došlo, že to je vlastně maďarské jídlo! Úplně jsem z toho znervózněla, abych se před Maďarkou neztrapnila, ale byla jsem ujištěna, že pokud tam bude HODNĚ masa, určitě bude spokojená. Kromě toho jsem si našla i skořici a kardamom a zítra si půjdu půjčit váleček, abych nám o víkendu mohla upéct korvapuusti. Druhý pokus bábovky se tak přesune na později.

Před večeří jsem si stihla dát sprchu, pak jsme se v Lilly v klidu a pohodě najedly a já se pak odebrala do postele. Ne spát, ale číst! Musím říct, že jsem se tu docela dostala do tempa: čtu tu knížku o finské lexikologii, zároveň čtu knížku v angličtině o finské kuchyni viděné očima cizince (velmi trefné, poučné a zábavné) a k tomu se snažím sem tam přečíst i něco z toho dětského vydání Kalevaly. Jenom k té francouzké knize jsem se ještě nedostala...

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře