Neděle 21. 6. 2015

21. červen 2015 | 20.44 |

Malý výlet na kole a tvoření lososové polévky

Máme tu konec týdne a konec prodlouženého víkendu. Lilly toho využila opravdu naplno, protože se z postele vyhrabala až v poledne. Já si mezitím dala nějaké čtení a film a hned po poledni jsem se vypravila do obchodu, abych stihla nakoupit dřív, než to tam lidé vyberou. Stejný nápad ovšem měla polovina Kuhmo a nabídka zboží se bohužel od pátku nezměnila, jenom na málo trvanlivých potravinách (chleba, jogurty) přibyla cedule s 30% slevou, protože měly datum spotřeby právě dnes. Využila jsem toho alespoň v případě nějakého jogurtu s borůvkami, v případě pečiva jsem vsadila raději na čerstvě rozpečené taštičky z listového těsta s masovou náplní, které byly ještě teplé.

Lilly dnes opravdu ani na chvíli nesundala pyžamo a celý den se věnovala škole, protože do konce června musí dodělat nějaké úkoly. Já se po obědě sbalila a vyrazila na výlet na kole, protože na chvíli vykouklo sluníčko (i když skutečně jen na chvíli), ale hlavně bylo teplo a nepršelo. Projela jsem se kolem místního pravoslavného kostela i kolem kina, přičemž obě budovy bych bez označení na mapě klidně minula jako spoustu dalších stejně vypadajících dřevěných domečků.

Nakonec jsem dojela až do čtvrti (pokud se tomu tak dá říkat) s názvem Kalevala, kde je mimo jiné i muzeum zimní války, kam bych se moc ráda šla podívat, kdyby jenom to muzeum mělo otevřeno i v době, kdy nejsem v práci. Udělala jsem si procházku po pěšinkách kolem muzea (které je schované v lese), ale musela jsem pochodovat opravdu svižně, abych stíhala utíkat množství komárů, které mě pronásledovalo. Doufám, že jich s postupem léta nebude ještě víc (a na více místech), protože nejmenší lahvička repelentu tady stojí nějakých 7 euro.

Po silnici jsem pak ještě chvíli pokračovala přes most (přes jezero) na úplný okraj Kuhmo, kde jsem kdesi v polích našla ukazatele k místu, kde měl stát nějaký starý kostel (nebo alespoň jeho zbytek). Ten se mi po chvíli podařilo najít a vyfotit. Vedle se nacházela i informační tabule popisující příběh této stavby, ale četla jsem si velmi zběžně, protože jsem mezitím musela odhánět další dotěrný hmyz. Na tomto místě byl postaven úplně první kostel v Kuhmo někdy v 17. století. Pak byl zničen a rozhodlo se, že se nový kostel vystaví tam, kde stojí teď. Nic se ovšem nedělo, a tak místní vzali věci do vlastních rukou a začali stavět vlastní kostel na tomto původním místě. Překvapilo mě, že to tehdy bylo bráno jako zločin (porušení zákona) a byli za to potrestáni. To, co stihli postavit, pak bylo zbořeno a zbyl jenom malý památník. Alespoň, že ten nový kostel pak konečně taky postavili.

Za necelé dvě hodiny jsem byla z výletu zpátky a pořádně splavená.

Ačkoli obloha nebyla zdaleka jasná, bylo dnes docela teplo a hlavně dusno. Ta včerejší bouřka vůbec nepomohla. Kromě toho tady vzduchem létá tolik pylu, až to vypadá skoro jako když sněží.

Za odměnu jsem si chtěla dopřát ten borůvkový jogurt, na který jsem se celou dobu těšila. Nakonec mě ale dost zklamal, nemělo to vůbec žádnou chuť! Víte, v čem byl zakopaný pes? Já hloupá si totiž nepřečetla, že si zase kupuji typicky finský výrobek. Tím typicky finský myslím to, že je bez tuku, bez cukru, bez laktózy. Bez chuti. Člověk by skoro řekl, že s tím množství beztučných a nízkotučných výrobků musejí být Finové nejštíhlejší národ v Evropě... Ne, nejsou!

Příprava večeře dnes vyšla na mě a já si zkusila úplně nový recept: lososovou polévku. Vařila jsem ji úplně poprvé podle receptu z internetu (ovšem zapomněla jsem se podívat na obrázek – naštěstí, protože moje výtvory podle receptů z internetu nikdy nevypadají jako ten obrázek). Lilly mi ji ale pochválila a prohlásila, že polévka vypadala velmi podobně, když ji měli v rodině, kde pracovala jako au pair. Máme jí teď celý hrnec, takže si zítra můžeme od vaření odpočinout obě a šetřit si síly, protože nás poprvé čeká celý 5denní pracovní týden.

Ale na jednu věc se už teď můžu těšit: příští víkend jedu na výlet! Hurá!

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře