Neděle 5. 7. 2015

5. červenec 2015 | 20.58 |

Dnešní dopoledne jsem opět věnovala čtení, učení, zejména francouzštině a finštině. Opět jsem si psala s Mikkem, tentokrát o závislosti na čokoládě. Přitom jsem si chvíli psala i se Zuzkou (spolužačkou), která je teď u svého přítele v Tampere. Pak někam odešla, ale asi o hodinu později mi od ní přišla zpráva znovu, ovšem finsky! Nakonec se ukázalo, že jí její přítel "ukradl" počítač a z nějakého důvodu se rozhodl mi psát. Už jsme se párkrát potkali v Praze i v Tampere, ale nevím, nakolik jsem pro něj "nějaká Zuzčina kamarádka", nebo jestli přesně ví, o koho jde. Rozhovor byl o to zábavnější, že se tento Tuomas učí češtinu, takže jsme psali tak napůl. Ovšem zatímco já na cizince mluvím (a píšu) česky zásadně spisovně, on se nějak moc nenamáhal, takže jsem se zase na každou třetí větu musela zvlášť ptát, co to znamená. Ale je zřejmě zvyklý od Zuzky. A na rozdíl od Mikka studuje finštinu a učitelství, takže ve chvíli, kdy se zeptám, proč musí být předmět v partitivu, alespoň chápe, o čem je řeč.

Úderem 12. hodiny (tedy s otevírací dobou supermarketu v neděli) jsem vyrazila na nákup. Nedivte se! Po tom, co jsem dvě hodiny s Mikkem diskutovala o přínosech konzumace čokolády, jsem na ní dostala strašnou chuť!

Odpoledne pak došlo na ten kulturní zážitek, o kterém jsem se zmiňovala už včera: šly jsme do kina! Byla to moje první návštěva kina ve Finsku. Výběr filmu byl jednoduchý (ono výběru filmů v Kuhmo je také dost omezený): The Minions (česky Mimoni, finsky Kätyrit), tentokrát ve 3D a s finským dabingem. Jestli tyhle žluté příšerky ještě neznáte, měli byste to napravit, protože jsou čím dál populárnější. Musím ale přiznat, že mě tento film (navazující na filmy Já padouch 1 a 2) trochu zklamal. Ty předchozí filmy prostě byly mnohem lepší.

Zajímavosti z pozorování Finů v kině: Všichni si kupují popcorn, který intenzivně chroupou, takže na začátku promítání je v kině docela hluk. Všichni se zvedají s prvním jménem z titulků, které se objeví na obrazovce. Zatraceně proč?! Copak nikdy neslyšeli o filmech, které mají přidané scény ještě u závěrečných titulků nebo po nich? A tohle byl ten případ! Jinak obyvatelé Kuhmo chodí do kina zřejmě rádi, protože bylo skoro plno. Žádný Fin si ale dobrovolně nesedne na sedadlo hned vedle někoho jiného (cizího), musí mezi nimi zůstat alespoň jedno místo volné. No mně to tedy žádný problém nedělá, nacpat se klidně mezi ně! Přece nebudu sedět na zemi!

K večeři jsme dnes měly jenom rychlou pizzu. Pak jsem se (stále neúspěšně) snažila najít nějaké místo, kde bych mohla přespávat, až budu v Turku. Naštěstí času zbývá stále dost, ale je zvláštní, že program už mám vymyšlený a přitom ještě není jisté, jestli se vůbec bude moct naplnit. Teď je ovšem načase po dlouhé době zase otevřít jednu gramatiku finštiny...

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře