Úterý 12. 7. 2016

12. červenec 2016 | 22.55 |

Varování: tady už to začíná být nuda.

Druhý den školy, to už je skoro rutina. Musím přiznat, že dneska jsme měli mnohem lepší kurzy než včera. Hned ráno přišla na řadu kielioppi, tedy gramatika. Ano, to je ten správný kurz pro mě. Dnešním tématem byla modalita. Když o tom tak přemýšlím, na finštině jsme se modalitou zas až tolik nezabývali (ona ve finském jazyce možná není až tak jasná a výrazná jako v jiných), zato na švédštině jsme to probírali ze všech stran a já už si docela osvojuji schopnost teoretické znalosti, které se naučím o jednom jazyce, aplikovat (pokud to je možné) i na jazyky ostatní. Zkrátka a dobře taková epistemická a deontická modalita fungují ve švédštině stejně dobře jako ve finštině a zatímco na švédštině na to byla jedna samostatná otázka u BZK (které jsem naštěstí unikla), ve finštině jsme to jen zmiňovali kdesi na okraj.

Už ani nevím jak, ale v jednu chvíli jsme od modality přešli i k pasivu. (Jde ovšem o finské pasivum, což je úplně jiné než pasivum, které znáte z češtiny nebo angličtiny, ale tady není prostor to blíže vysvětlovat.) Tak tedy pasivum. A inverze slovosledu. A najednou je první slovo ve větě v partitivu (tenhle pád taky raději nebudu vysvětlovat) a někdo je schopen se zeptat, proč je podmět v partitivu. Podmět? Vždyť je to pasivum. Kde by se tam vzal podmět? Co mě ale fascinovalo ještě víc, naše finská vyučující začala váhat a nevěděla, jak to vysvětlit. Že prý finská syntax je těžká a ona sama někdy pořádně neví, o které větné členy zrovna jde. Ehm. Finská syntax – těžká? A slyšeli někdy o té české? To je teprve výzva! Tak jsem se odvážila poznamenat, že slovo, na které se studentka ptala, je předmět a nikoli podmět a v partitivu musí být proto, že sloveso ve větě vyjadřuje neukončený děj (proces) a předmětné doplnění ve tvaru partitivu je v podstatě součástí jeho sémantiky. Jsem ráda, že mi aspoň dali za pravdu. Potvrzuje se tu ale i mé pozorování z předchozího kurzu v Turku – pokud jde o gramatiku (a možná lingvistiku obecně), jsem ze své domovské univerzity tak vytrénovaná, že mě tu nic nemůže překvapit. No aspoň zbude víc času na jiné věci.

Po obědě jsme pak měli konverzační hodinu. Musím říct, že ačkoli mám s mluvením problémy, dneska mě tenhle kurz bavil asi nejvíc a dokonce jsem několikrát opravdu otevřela ústa a ve finštině zformulovala věty, které ostatním předaly nějaké hodnotné myšlenky. (Teda aspoň doufám.) V druhé části hodiny jsme se potom učili především znaky nespisovné finštiny, což je také nevyčerpatelné téma, protože ačkoli se něco málo o mluvené finštině učím už od prváku, pořád ji moc neovládám. Dnes jsem zabodovala aspoň ve chvíli, kdy jsem věděla, co finsky znamená kyttä (policajt). K tomuhle slovíčku jsem se jinak dostala víceméně náhodou díky své práci pro korpus (kterou teď taky raději nebudu blíže vysvětlovat), kde jsem zpracovávala finský překlad jednoho českého románu, který se odehrává v roce 1987 a jehož hlavními hrdiny jsou punkeři. Vyprávění v ich-formě (částečně v deníkové podobě) obsahovalo dost nespisovného jazyka a zrovna tohle slovíčko se tam (z pochopitelných důvodů) opakovalo dost často.

Je to neuvěřitelné, ale další odpoledne jsem "zabila" psaním (ne eseje, ale zpráv a rádoby hlubokomyslných článků) a čtením dalších blogů. No dobře, připravovala jsem se i na čtvrteční hodinu literatury, kde budeme probírat především tvorbu autorů, kteří do Finska kdysi imigrovali.

Když jsem si večer šla dělat večeři, náhodou jsem se potkala s Monikou, tak jsme si řekly, že to spojíme. Takže já stvořila něco z vajec, sýra a rajčat, ona zas něco z rýže, cukety a cibule. (Maso nemáme, protože je tu drahé a "maso" kupovat nechceme.) Musím ale říct, že nakonec to byla docela mňamka, i když šlo o těžkou improvizaci. Někdy si to budeme muset zopakovat.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Úterý 12. 7. 2016 andrea 15. 07. 2016 - 16:12
RE(2x): Úterý 12. 7. 2016 cayenne 15. 07. 2016 - 16:56
RE(3x): Úterý 12. 7. 2016 andrea 15. 07. 2016 - 21:36