Pondělí 25. 7. 2016

25. červenec 2016 | 21.20 |

Včerejšek jsem trochu natáhla, tak dnešek zase zkrátím. Ono se taky nic moc převratného nedělo.

Dopoledne jsme měli kurz zaměřený na mluvení, na kterém jsme si měli nacvičovat projev na chystané minikonferenci. Minikonference se tu hrozně řeší. Stejně jako eseje. Nejhorší je, že se to na mě začalo přenášet a začala jsem to taky hrozně řešit. Ale když to začnu řešit, začnu panikařit, dělat chyby, zasekávat se, kuňkat... Kdepak, takhle to nepůjde. Takže hlavně klid. Může mi být přece úplně jedno, co za známku dostanu, když to nijak neovlivní mé studium v Praze.

Po obědě jsme měli kurz zaměřený na různé variety finštiny, především na nářečí. Tahle hodina mě hodně bavila, měli jsme několik ukázkových textů, u kterých jsme mohli hádat, v jakém nářečí jsou. Bavili jsme se o obecných znacích i o konkrétních malých detailech, které se v jednotlivých oblastech odlišují. K mému potěšení jsme dnes docela podrobně probírali i turkuské nářečí, ačkoli největší prostor nakonec měl helsinský slang, který já občas srovnávám s brněnským hantecem. Také jde o tak dokonalý mix několika jazyků (finštiny, švédštiny, v 19. století ruštiny a v současnosti i angličtiny), že tomu nikdo zvenku nemá šanci rozumět.

Dnes svítilo sluníčko celý den a bylo stěží snesitelných 26 °C. Zítra bude podle všeho ještě víc. Zatímco dnes jsem strávila odpoledne na pokoji a dopisovala jsem resty z víkendu, zítra hodlám vyrazit do centra a aktivně se ochlazovat velkou porcí zmrzliny. Teď jdu ještě dodělávat úkoly a připravovat se na zítřejší výuku.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře