Pátek 29. 7. 2016

29. červenec 2016 | 22.28 |

Poslední den kurzu. A také den D, pokud jde o mou esitelmä (prezentaci). Nakonec jsem byla ráda, že jdu ráno na řadu hned jako první. Měla jsem to aspoň rychle za sebou. Byla jsem nervózní (kdo by taky nebyl). Ale čekala jsem to horší. Pak už jsem si mohla užívat prezentace ostatních. Nejvíc mě dneska zaujal kolega Mateusz z Varšavy, který zkoumá finský nettislangi (internetový slang), protože jestli vám věci jako omg, nvm, mmnt, popřípadě mé oblíbené np m8 (no problem, mate = žádnej problém, kámo - za tento objev vděčím mimochodem Mečounovi) připadají jako úplně cizí jazyk, pak vězte, že něco podobného vzniká i ve finštině a také finština samozřejmě hojně přejímá vlivy z angličtiny. Popravdě řečeno, o nettislangi jsem sama už přemýšlela a teď se mi zdá, že by to nebylo úplně špatné téma k dalšímu výzkumu. No ano, přemýšlím, o čem budu psát diplomku, protože svým futurem už začínám být trochu přesycená.

Dnešní den byl dnem formulářů. Vyplnila jsem aspoň tři. Hodnocení kurzu. Pro sebe, pro vyučující, pro CIMO. Tak jsem se zhodnotila, analyzovala jsem se až do morku kostí a došla k závěru, že si za svůj výkon tady můžu zcela objektivně dát 1, i když možná bude s nějakým maličkým mínusem.

Odpoledne program skončil dřív, a tak jsem měla čas balit. Takže jsem samozřejmě jela do města. Zašla jsem na návštěvu tamperské katedrály (Tuomiokirkko), protože zítra se tam nedostanu vzhledem k tomu, že Mikka kostely nezajímají. V neděli by sice byla možnost, ale to je v kostele nějaká mše a já nevím, jestli bude otevřený i pro veřejnost a případně od kolika hodin. Tamperská katedrála svým vzhledem připomíná spíš hrad než kostel. Je zajímavé, jak ve třech různých městech (Helsinky, Tampere, Turku) jsou tři tak různé katedrály (v Turku taková gotická severská klasika, v Tampere hrad a v Helsinkách strohý bílý novoklasicismus). Kromě vlastní budovy mě lákaly i obrazy, které se v katedrále nacházejí. Jde o díla finského malíře Hugo Simberga, který je vrcholným představitelem finského symbolismu. A jeho Kuoleman puutarha (Zahrada smrti) je velmi působivé dílo. (Ta ostatní samozřejmě taky.)

Od Tuomiokirkko jsem se vydala k Hämeskému mostu, kde se nachází ten stánek se zmrzlinou, kde jsme si po výletu do lesa koupili tu velikou porci sateenkaari (duhy). Chtěla jsem vyzkoušet, jestli znovu dostanu takovou nálož. Dostala jsem. Tentokrát citrón a lékořice. Musím ale přiznat, že mi duha chutná víc. Autobus mi jel až za 20 minut, takže jsem měla čas si zmrzlinu v klidu vychutnat. V autobusu jsem potkala Moniku a Němku Sofii. Opustila jsem je ale o něco dříve a zašla ještě na finální nákup do Prismy. Potřebovala jsem suroviny na zítřejší oběd a také nějaké mlsání pro mé drahé příbuzné doma. :-) 

Předpověď na dnešní večer slibovala déšť. Tak jsem si vzala tenisky a černé triko. Takže samozřejmě pražilo sluníčko a teplota se opět vyšplhala přes 25 °C. Po nákupu jsem měla sotva hodinu čas, než začal večerní program. Ten sestával v první řadě z rozlučkové večeře. Protože máme ve skupině jednu veganku, byla nakonec celá večeře kompletně veganská. Vlastně to byla docela mňamka, i když musím přiznat, že bez lososa a občasného kuřete bych asi nepřežila. A už vůbec bych nepřežila bez sýrů, jogurtů a pravého a poctivého kakaa, takže veganství fakt není pro mě, i když pro tento večer jsem ráda udělala výjimku. Přinejmenším se mi tím pro jednou otevřel svět nových a neobvyklých chutí (ani pořádně nevím, co všechno v tom jídle bylo).

Po jídle se rozdávalo "vysvědčení" – hodnocení našeho studia na kurzu. Překvapilo mě, že jsem ze všech částí dostala 5 (neděste se, to je naše 1!). Samozřejmě mile. I když je mi to vlastně úplně k ničemu, protože kredity už znovu dostat nemůžu a vzhledem k přechodnému období v mém studiu ani není možné mi to někam (třeba do věčně problematického SISu) zapsat. Zatímco oslava probíhala až do 22. hodiny, já jsem zvolila únikovou strategii. Alkoholu už bylo vypito dost, v místnosti bylo hrozné horko a hluk. I tak jsem bolesti hlavy neunikla, ale zároveň jsem potřebovala konečně už začít balit. Podařilo se to tak z.... 15 %. Ale lepší než nic. Teď už zaléhám, protože zítra bude pitkä päivä (dlouhý den). 

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Pátek 29. 7. 2016 andrea 17. 08. 2016 - 19:51
RE(2x): Pátek 29. 7. 2016 cayenne 17. 08. 2016 - 22:32
RE(3x): Pátek 29. 7. 2016 andrea 17. 08. 2016 - 23:41