Pondělí 1. 8. 2016

1. srpen 2016 | 22.35 |

 Cesta na sever Severu začíná! 

Vstávali jsme okolo deváté, v umývárně u supermarketu jsme se trochu zcivilizovali a vyrazili jsme na další fázi cesty. Musím uznat, že to dnes ráno bylo trochu narychlo a bez využití všech dostupných možností, ale jsem si jistá, že svou umývárnovou metodu do konce cesty dovedu k dokonalosti, jen jsem od loňského března trochu vyšla ze cviku.

Pak už nás čekala jen další, dlouhá cesta na sever: okolo Kuopio, Iisalmi, Kajaani (mně všechno dobře známá jména z loňského léta) a dál až do kýženého cíle: Rovaniemi. Rovaniemi, hlavní město finského Laponska, je vlastně docela maličké, ale hezky čisté a přehledné. (Asi tak, že se tu po jednom večeru i já docela orientuji, a to je co říct.) Ostatně není divu, město má všehovšudy 60 tisíc obyvatel, což je z mého pohledu pořád trestuhodně málo. Nezapomínejme ovšem, že teď jsem v Laponsku. V pustině. V místě, kde i v srpnu slunce zapadá na pouhé čtyři hodiny a přesto se úplně nesetmí.

Dorazili jsme až večer, takže po rychlém vybalení jsme stihli jen hodinovou procházku po městě. Všechno už stejně bylo zavřené, ale aspoň jsme sbírali tipy na místa, kam se vydáme zítra. Dnes jsme stihli alespoň procházku po místním hřbitově, kde jsou mimo jiné památníky padlým za doby laponské války, což byla závěrečná fáze druhé světové na území Finska, která se ovšem odehrávala především právě v Laponsku. Rovaniemi tehdy lehlo popelem a po válce muselo být vystavěno úplně od začátku, podle návrhů slavného Alvara Aalta.

Teď už je ale čas na odpočinek. Hyvää yötä! 

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Pondělí 1. 8. 2016 andrea 17. 08. 2016 - 23:08
RE(2x): Pondělí 1. 8. 2016 cayenne 17. 08. 2016 - 23:18