Sobota 6. 8. 2016

6. srpen 2016 | 21.33 |

Kdesi mezi Fauske a Steinkjerem...

Tentokrát jsem se vyspala dobře a dlouze. Především díky tomu, že v pokoji byla skoro tma i dlouho po rozednění. Svou roli ale hrála i pohodlná postel a teplá peřina, to nemůžu zapírat. Snídali jsme až v půl jedenácté, tmavý chléb se sýrem a pomerančový džus. Od hostitelky bylo milé, že nás nakrmila, i když jsme včera přijeli tak pozdě a dnes zase odjížděli poměrně brzy.

Zajeli jsme do centra města a vydali se na procházku, nejprve po břehu fjordu, poté i směrem k nádraží a nakonec na nákup. V norském supermarketu jsem byla poprvé, a tak byl výběr docela těžký. Moc tomu nenahrávaly ani norské ceny. Ta čísla by byla na hranici drahosti i v českých korunách, natožpak když jsem je musela násobit ještě třemi. Takže dva chleby + sýr + čtyři jablka + ryba v konzervě = 110 NOK. Chtěla jsem zaplatit kartou, ale nefungovala. Podobný problém jsem měla už ve Finsku, ale doufala jsem, že to byla jen výjimka, když tam šlo o obchod se suvenýry. Nakupování ve Skandinávii bez funkční karty je totiž docela problém. Naštěstí jsem měla dost norských peněz v hotovosti, abych mohla nákup zaplatit bez dalšího zdržování. Mám ale trochu obavy, jak to s kartou půjde dál.

Po menším obědě jsme se vydali na další cestu, tentokrát směrem k městu Steinkjer, které leží dále na jih. Bylo ovšem jasné, že tam dnes už nedojedeme (protože i včerejší přesun z Narviku v délce 250 km trval přes čtyři hodiny), ale chtěli jsme se aspoň přiblížit. Cestou jsme udělali ještě zastávku na procházku přes visutý most a po nedalekém lese (včetně pauzy na konzumaci brusinek a borůvek). Shodli jsme se, že ačkoli je norský les krásný a i přes zamračené počasí stále zářivě zelený, finské lesy (například ty v okolí Tampere) máme pořád raději.

most2

Další zastávku jsme měli ve chvíli, kdy jsme opět překračovali polární kruh. Také v Norsku mají na tomto místě turistické centrum. Obchod jsme si samozřejmě prošli, ale jen na pokochání, nic mě tam nezaujalo a navíc jsem se bála, že bych na to stejně neměla (pokud by mě nenechali platit eurem). Vedle obchodu byla ještě jakási planina, kde lidé mohou stavět horské trolly z kamenů. Chtěla jsem si je prohlédnout a nafotit, ale bohužel to nešlo. Ačkoli včera v Narviku bylo slunečno a teplo (možná až moc) a dnes jsme byli nejméně o 300 km jižněji, počasí bylo úplně jiné. Zamračeno, místy pršelo, foukalo a teplota klesla na pouhých 10 °C. Jako bychom se ocitli v jiném světě. Každopádně v takovém světě, kdy mi jen v tričku a mikině byla dost zima, a tak toho z kochání a focení bohužel moc nebylo.

troll

Asi ve 21 hodin jsme dorazili do oblasti Namsskogan, kde jsme také nocovali. (A kde byly naprosto příšerně smrdící záchody!)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář