Pondělí 8. 8. 2016

8. srpen 2016 | 22.00 |

Přejezd do Švédska, naším cílem je město Östersund

Jak bylo zmíněno v předešlém zápisu, dnes nás čekalo časné vstávání. Ačkoli náš hostitel vstával až v 6:40, já strašila už hodinu předtím, ale aspoň jsem mohla v klidu chvíli rozjímat v koupelně, aniž bych se strachovala, že ji někomu blokuji. Využila jsem toho, že jsme měli k dispozici mikrovlnku, a k snídani jsem nám udělala rozpečené chleby se sýrem. Teprve při včerejší večeři nám došlo, jak nám to teplé jídlo vlastně chybělo.

Dopoledne jsme se přesunuli zpátky do Švédska, tentokrát do města Östersund. Z toho, co jsem předtím slyšela, jsem usoudila, že je to vlastně celkem nezajímavé a nudné město. Musím přiznat, že jsem ho hodně podcenila. Östersund je naopak docela krásný, typická je pro něj cihlová architektura, která mi trochu připomněla Tampere. S Tampere ho pojí hned několik společných znaků: také jde o jedno z největších vnitrozemských měst, také je spojeno s dělnickou minulostí a navíc ho založil stejný král (Gustav III.) jen o pár let později.

V Östersundu jsem splnila také několik bojových úkolů. Především se mi v místních bankách podařilo vyjednat, aby mi vyměnili jak staré (od června již neplatné) bankovky, tak ty nové, které přestanou platit teprve za rok. Zároveň se mi podařilo utratit prakticky všechny mince v supermarketu, kde jsem je pokladní vysypala do dlaní a ona byla tak hodná, že si z nich vybrala tak, aby mi jich mohla vrátit co nejméně (čímž mi dost ulehčila v peněžence). Dopřáli jsme si i teplý oběd. Sice jsme nejdřív měli chuť na pizzu, ale tu se nám kupodivu nepodařilo najít, protože tu mnohem víc frčí turecká kultura a kebab. Tak jsme zahučeli do místního fastfoodu a dopřáli si aspoň hamburger. Jídlo bylo dobré, ale zklamalo mě, že měli zpoplatněné záchody (i pro zákazníky) a chtěli hned pět švédských korun (tj. patnáct našich).

Navštívili jsme také knihovnu, kde jsem chtěla využít wi-fi, abych mohla zařídit ubytování na dalších místech, kam v nadcházejících dnech pojedeme. Všímám si tady toho, že internet v knihovně není volný pro kohokoli, kdo se zrovna ochomýtá kolem. Je sice zdarma, ale musíte si zajít k přepážce a přihlašovací údaje si vyžádat. Naštěstí to obvykle trvá nejvýš pár minut.

Po dni ve Švédsku můžu také konstatovat, že místní ceny jsou o dost přívětivější než ty v Norsku. Ačkoli jsme si tu docela dopřávali, zas tak velkou díru do rozpočtu to neudělalo. Doufám, že se do Östersundu někdy podívám znovu, bohužel tentokrát nebyl čas blíže si prohlédnout dva velké kostely a krásnou cihlovou radnici, které se v centru nacházejí. Místo toho nás čekala další část cesty, tentokrát do města jménem Mora, která je běžkařům určitě dobře známá díky proslulému Vasovu běhu.

östersund

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Pondělí 8. 8. 2016 andrea 23. 08. 2016 - 13:53