Středa 10. 8. 2016

10. srpen 2016 | 21.36 |

Návrat ze Švédska opět do Norska - z Falunu do Eidsvollu

Dnes ráno jsme naštěstí nemuseli spěchat, a tak jsem využila příležitosti a prospala se až do 9 hodin. Pak jsme se v klidu sbalili a vyrazili. Nejprve jsme si chtěli prohlédnout Falun, ale začalo pršet, a tak jsme to vzali dost rychle jen kolem místního dolu, v němž se kdysi těžila měď. (Odtud údajně pochází ona typická červená barva na skandinávských domech – barvivo je prý odpadem při zpracování tohoto kovu a zároveň působilo jako konzervační prostředek.) Překvapilo mě, že těžba mědi tu probíhala snad až tisíc let (tedy dost možná už od doby železné). Původně se těžilo povrchově, pak se začalo kopat do hloubky a nová ložiska se objevila při nehodě, kdy se staré štoly zřítily. Naštěstí v té době v dole nikdo nebyl, takže nešlo o žádnou tragédii. Teď už je důl uzavřený a slouží jen jako atrakce pro turisty.

falun

Následoval přesun do města Torsby, které bylo naší poslední zastávkou před přejezdem do Norska. Chtěli jsme využít švédských cen a ještě doplnit zásoby potravin. Ráda bych si město prohlédla víc, ale déšť nám to bohužel neumožňoval.

Večer jsme překročili hranici a jako bychom se dostali do jiného světa: v Norsku bylo krásně a svítilo sluníčko. Dorazili jsme do města Eidsvoll, kde jsme měli nocovat, a šli ještě na procházku po nábřeží. Také Eidsvoll má bohatou historii, alespoň pokud si to dobře pamatuji z přednášek o dějinách Skandinávie, bohužel jsme neměli dost času na to, abych si ta historická místa šla prohlédnout, protože jsme museli nabrat síly na další den a prohlídku ještě většího a zajímavějšího města – totiž Oslo. A tak si z Eidsvollu kromě obrázku z nábřeží odvážím jen vzpomínku na krásný a voňavý záchod na zdejší pumpě. Ano, asi jsem trochu úchylná, ale věřím, že i podle záchodů se dá leccos vyvodit o místní kultuře. (Mimochodem byl zcela zdarma.)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Středa 10. 8. 2016 hroznetajne®pise.cz 23. 08. 2016 - 12:59