Začátek nové éry

2. říjen 2016 | 12.31 |

Před pár měsíci jsem psala cosi o tom, že každý konec je zároveň začátek. Tehdy jsem ale ještě neměla tušení, jak velký začátek před sebou vlastně mám.

Ano, šlo především o konec první fáze mého studia. Zítra se začíná fáze druhá: magistr. Je to zvláštní. Tři měsíce jsem se na to šíleně těšila, hrozně jsem chtěla rozvrh a vůbec mě přepadaly takové rebelské myšlenky, že bych prázdniny klidně přeskočila... Teď nevím, kde se to ve mně bralo. Zítra se dočkám. Zítra. Ach jo, proč tak brzo? Nejsem připravená. Jsem unavená. Viděla jsem svůj (zatím stále předběžný) rozvrh a propadám zoufalství. Je nějaký moc plný. A to k té hromadě přednášek potřebuji napasovat své "práce", spolek a výlety. K výletům se za chvíli vrátím, ale nechte mě ještě okamžik brečet kvůli škole.

Takže: dva roky jsem studovala s 30kreditovou rezervou. Brz nutnosti brát si jakékoli další předměty nad rámec povinného minima. To je teď fuč. Kde mám proboha nabrat 60 kreditů za jediný rok, když mi na ZS vychází jen 12. Chápete to? Kdo vytvářel ten studijní plán?! Jak můžu mít 12 kreditů za období, kdy jich potřebuji mít 30?! A podíl volitelných může být jen 20 %? I tak špatný počtář jako já pochopí, že to nejde. No jo, jsou tam nějaká pévépéčka (povinně-volitelné předměty), jenže tohle je filda, takže nečekejte, že byste je rozeznali od těch úplně volitelných. SIS mi to ukáže. Jasně, jenže SIS mi to ukáže až v době, kdy předběžný zápis předmětů bude definitivní. Tedy až ve chvíli, kdy to nepůjde změnit. Takže když v té chvíli zjistím, že to nemám tak, jak potřebuji... No, raději nedomýšlet. Ale jo, znáte to, kolečko na studijní, děkanát, vedení kateder, od čerta k ďáblu. Všechno se dá domluvit, když víte jak a s kým. Ale toho času, co to sežere!

To ani nemluvím o tom, jak probíhal můj zápis rozvrhu. Nastal den D, otevřu SIS, ten hned spadne. Služba není dostupná. To už mě nemůže vyvést z míry. čtvrt hodiny ho přemlouvám, aby mi načetl aspoň úvodní stránku. Ano, zdařilo se. Dokonce jsem se doklikala k zápisu, volím 'Zápis předmětů podle studijního plánu' a co tam nevidím: Pro Váš studijní plán není připraven seznam předmětů. Heh, cože?! Tak si to všechno zkontroluji, ano, mám vybraný správný semestr, správný stupeň studia (NMgr.), správnou kombinaci oborů. Zkouším znovu. Bez úspěchu. No tak jo, ještě je tu 'Zápis předmětů - vlastní', kam stačí jen naházet příslušné kódy. Je to sice zdlouhavé (asi tak o 10 kliknutí na každý předmět víc), ale boji o rozvrh obětuji (skoro) všechno. Doklikám se k prvnímu předmětu, volím zápis, vybírám čas ze dvou paralelek, potvrdím zápis a ... Neplatný předmět! Přátelé, jistě mě chápete, že v této chvíli už začínám být mírně sprostá. Ale nic ještě není ztraceno. Nádech, výdech, zkusíme to znovu.

Nebudu vás napínat, trvalo mi tři čtvrtě hodiny, než se mi podařilo se nějakým zázrakem zapsat na jeden předmět. Podotýkám, že v prváku Bc. jsem měla za 15 minut hotový zápis kompletně celého rozvrhu.

Bývávalo. Naštěstí tento první předmět (můj dík patří finské frazeologii) mi zřejmě otevřel cestu i k těm ostatním. Nebo jenom po té bezmála hodině opadl největší nápor studentů, takže systém přestal padat a i ti poslední zoufalci jako já byli připuštěni k zápisu? O povinné předměty jsem strach neměla, v ročníku je nás pět a půl (doslova, jen bez té půlky). Jenže já měla zájem i o volitelné předměty například z nabídky Ústavu českého národního korpusu. A ty byly co? Obsazené! Čekací listina. Grrr. Naštěstí jsem na čekačce byla hned první, takže jsem se ještě ten den k večeru na předmět dostala. Jupí! Pak jsem zjistila, že u předmětů ze švédštiny máme zase špatně zapsané počty kreditů, které za ně máme dostat (samozřejmě v náš neprospěch), ale to už teď nemám sílu řešit. Stejně se v rozvrhu budu ještě rýpat, protože máme samozřejmě krytí. Nevím, co jsem čekala. Víc by mě asi překvapilo, kdyby výjimečně všechno bylo, jak má.

Zítra to vypukne. Naštěstí zrovna v pondělí mám (aspoň zatím, protože nevím, jak moc se rozvrh ještě změní) jediný předmět, takže to bude takový pozvolný začátek. Kromě toho jdu ale večer poprvé učit. Finštinu. Do jazykovky. Na jednu stranu jsem na sebe hrdá. Na druhou stranu jsem z toho poněkud nervózní, ale jednou začít musím, no ne? Nejvíc mě na tom stejně štvou ty pozdní návraty domů, ale na ty už bych měla být taky zvyklá...

Spolek, to je věc, kterou už jsem málem pohřbila. Ale včera jsem se sešla s nově nastupujícími studenty a oni vypadali tak nadšení. A jak funguje spolek a jak se do něj můžou dostat a kdy budou akce a můžou tam chodit taky a už od začátku? Ach jo. Když jsem je tam tak viděla, říkala jsem si, že jim to přece nemůžu udělat. Nemůžu nechat spolek padnout. I když mně už toho moc nepřináší. Ale třeba z toho aspoň budu mít dobrý pocit, že dělám něco záslužného.

No a pak jsem zmiňovala ty výlety. To je asi největší změna. Tady začíná úplně nová éra. Éra, v níž Cayenne má svého osobního šoféra. Někteří možná pamatují, jak jsem měla obavy, že se blíží den, kdy si budu chtít omlátit hlavu o zeď. Samotnou mě to překvapuje, ale ten den dosud nepřišel. A dokonce mě napadá taková troufalá myšlenka, že by nemusel přijít ani v nejbližší budoucnosti. Zato nejspíš přijdou další výlety, zážitky a dojmy, o kterých budu samozřejmě poctivě psát. Tato změna má však dalekosáhlejší důsledky, než jsem čekala. Nejen, že jsem kvůli ní začala přehodnocovat některé své postoje a názory (o tom sem brzy taky něco sepíšu), ale musím měnit i některé své zvyky, obvyklý víkendový program a třeba se taky (konečně!) naučit pořádně vařit. Ale vlastně se na to všechno dost těším :-)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Začátek nové éry boudicca®pise.cz 02. 10. 2016 - 13:27
RE(2x): Začátek nové éry cayenne 02. 10. 2016 - 13:57
RE: Začátek nové éry hroznetajne®pise.cz 02. 10. 2016 - 15:03
RE(2x): Začátek nové éry cayenne 02. 10. 2016 - 21:55
RE: Začátek nové éry tlapka®pise.cz 02. 10. 2016 - 15:20
RE(2x): Začátek nové éry cayenne 02. 10. 2016 - 22:00