Krátké nakouknutí do Berlína

16. říjen 2016 | 19.30 |

No jo, já vím. Slibovala jsem ten článek už před dvěma týdny... Ale mně začal semestr, chápete?! Ne? Vysvětlím. Ale raději v jiném článku.

Teď už ten dlouho očekávaný report o prvním oficiálním zahraničním zájezdu s CK Unser Auto ist Rot. (Což je asi jediná věta v němčině, kterou si z celé cesty pamatuji.)

Proč zrovna Berlín? Protože z nabízených destinací byl nejblíž, jak prosté. A protože jsem si takhle těsně před začátkem semestru netroufala odjet na delší dobu. V Německu jsem dosud navštěvovala jen vánoční trhy s rodinou, tentokrát jsem poprvé mířila za poznáváním města a jeho památek. Před cestou jsem se snažila se jazykově dovybavit. Po mnoha letech, kdy jsem prohlašovala, že němčina je tak hnusný jazyk, že se ho v životě učit nebudu, jsem se zbláznila a pustila se do toho. Švédština mi sice usnadňuje porozumění, ale i tak jsem závislá na svém zkušeném průvodci.

Vyjíždíme ve středu dopoledne, pohodovým tempem a pauzou na oběd jsme v cíli za necelých pět hodin. Bylo mi vysvětleno, že v centru jsou emisní zóny a dostaneme se tam jenom MHD. Bohužel v Berlíně nevedou lístek na 24 hodin. Berlínský "denní lístek" vám platí jenom do 3:00. Takže možnost koupit si lístek odpoledne a jezdit na něj i druhý den po ránu padá. Nevadí, vymýšlíme jinou strategii: odpoledne si projdeme okrajové části města, zejména v přilehlém parku a podél řeky, a lístek si koupíme až druhý den hned ráno. Víte, jak je to s těmi plány. Nějak se jim nechce se plnit. A tak z "krátké procházky po okolí" vzniká docela dlouhá procházka do centra, skrz centrum a ještě za tmy zpět. Nečekala bych, že hned první den v Berlíně nachodím nějakých 16 km, ale jelikož můj Šofér je zároveň Chodec (ne tenhle Chodec), nevím, jak mě vůbec může napadnout, že by pojem "krátká procházka" představoval trasu DO 10 km.

Ale teď už dost řečí, určitě vás zajímají hlavně památky a místa k navštívení.

Vyrážíme po břehu řeky Spree směrem k centru. Projdeme parkem a dostáváme se k místu zvanému East Side Gallery. Jde o zbytek Berlínské zdi, který dnes slouží jako venkovní muzeum (nebo galerie, chcete-li). Zeď je totiž pomalovaná nejrůznějšími obrazy od nejrůznějších umělců (nejen německých, ale třeba i francouzských). Je tu docela dost lidí a ruch z přilehlé silnice. Jdeme dál a přibližujeme se k televizní věži Fernsehturm, která je v Berlíně spolehlivým orientačním bodem označujícím náměstí Alexanderplatz. Ovšem berte na vědomí, že i v Berlíně jsou cesty, které vedou do nikam a zčistajasna končí. Takže dostat se k věži není tak snadné, jak by se mohlo zdát.

Míjíme jakousi týpí vesnici, kde žijí dost podivné existence (a já jsem opravdu ráda, že mám s sebou doprovod), procházíme kolem zbytků kostela bez střechy (pozůstatek z války) a dostáváme se k nákupní pasáži Fórum, kde vyhledávám toaletu. Zklamáním je, že v Berlíně na WC zdarma asi nenarazíte. Ovšem tyto vám můžu doporučit, stojí jen 50 centů a jsou opravdu krásné a čisté. (Druhý den jsme byli na jiných, na nádraží, tam chtěli celé euro a úroveň byla nejméně o třídu nižší.)

Nakonec přicházíme na náměstí, kromě televizní věže s vyhlídkou (za kterou ovšem chtějí 10 euro za 10 minut, takže jsme si ji nechali ujít) se tu nachází také známá červená radnice Rotes Rathaus, kostel Marienkirche a fastfood s rybami, který si ukládáme do paměti na další den. Jdeme dál a dostáváme se ke katedrále Berliner Dom, kterou vyhlašuji za nejkrásnější stavbu ve městě. Je prostě úchvatný, velkolepý, nádherný. Z jedné strany má řeku, z druhé rozhlehlý park, zkrátka ideální umístění.

berliner dom

Poté přicházíme na místo zvané Museuminsel (Ostrov muzeí), kde je na jednom místě hned několik muzeí a galerií, které jsou zaměřené především na starověkou architekturu a umění (zejména známý Pergamon), ale i na umění 19. století. Vstupenku si můžete koupit do jednoho konkrétního muzea (v Pergamonu 12 euro dospělý, 6 student) nebo do celého komplexu na celý den (pak vás to vyjde na 18, respektive 9 euro). Část komplexu je však momentálně v procesu rekonstrukce a rozšiřování, a tak jsou některé expozice uzavřené. Zároveň musím přiznat, že mě Pergamon neuchvátil tolik, jak jsem čekala. Možná mi ve srovnání s interaktivními výstavami ve Finsku připadal příliš suchý. Dalším důsledkem intenzivní výstavby je také to, že na polovině fotek mi do záběru lezou ramena jeřábů. Vůbec bych po této návštěvě Berlín překřtila na Město jeřábů. Na pozadí stmívající se oblohy ovšem vypadají docela působivě.

jeřáby

Kromě jeřábů jsou pro Berlín typické ještě dvě věci. První z nich je písek a prach. Jsou všude, na zemi, na botách a nakonec i v očích, které mě pak v noci strašně začaly svědit. Člověk by skoro řekl, že rodilý Pražák bude za trochu městského prachu zvyklý, ale Berlín je v tomhle směru úplně jiný level. Další přezdívka pro Berlín by mohla být Město dvou tváří. Jde o kontrast mezi bývalou východní a západní částí, ale také mezi moderní výstavbou a honosností některých staveb, která ještě víc vyniká ve srovnání s jinými budovami, jež byly poničeny při bombardování a v této podobě také následně ponechány. Nejznámějším příkladem je určitě Pamětní kostel císaře Viléma, jehož useknutá věž je výstižným symbolem zmrzačení, která válka přináší a které se jen těžko napravuje.(Ale má to i své výhody: snadno se vám vejde do záběru.)

kostel

Naším hlavním cílem druhý den byl zámek Charlottenburg a přilehlá zámecká zahrada. Do zámku samotného jsme ovšem nešli, víc nás lákala zahrada. Když jsme se vynadívali na krásný belveder, zavítali jsme ještě do mauzolea, kde jsou pohřbeni čtyři členové pruské královské rodiny (muži jsou Fridrich Vilém III. a jeho syn Vilém I., na ženy už si nevzpomenu). Platí se tu sice vstupné, ale myslím, že dvě eura za ten zážitek z atmosféry královské hrobky docela stojí.

Když už jsem jednou v Berlíně, musím samozřejmě vidět i proslulou Braniborskou bránu. Z ní jsem naopak docela zklamaná. Čekala bych něco víc extra. Možná její krása a velikost zanikají v prostředí, ve kterém se nachází. Nebo už jsem byla moc unavená, protože je třeba přiznat, že brána byla v podstatě na úplném konci našeho programu.

Druhý den jsem měla možnost se s berlínskou MHD seznámit docela důvěrně. Denní lístek vyjde na 7 euro a můžete jezdit kdekoli v pásmech A a B (což bohatě stačí, pokud nechcete někam vyloženě na předměstí). Intervaly jsou docela krátké, doprava rychlá, jediný problém spočívá v tom, že Berlín má o něco víc linek než Praha a než se v tom člověk vyzná... Doporučuji vybavit se na cestu i dobrým odhadem a orientačním smyslem.

Výlet do německého hlavního města, které se už pomalu zahaluje do podzimních barev, byla skvělá tečka za skvělými a na cestování velmi bohatými letními prázdninami. Něco mi však říká, že nemusím litovat toho, že skončily. Určitě se brzy zase někam podívám.

dóm

Berlínský dóm se mi tak líbil, že vám ho sem musím dát ještě jednou - tentokrát z druhé strany (a za hezčího počasí).

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Krátké nakouknutí do Berlína boudicca®pise.cz 16. 10. 2016 - 23:41
RE: Krátké nakouknutí do Berlína hroznetajne®pise.cz 17. 10. 2016 - 06:59
RE(2x): Krátké nakouknutí do Berlína cayenne 17. 10. 2016 - 09:07
RE: Krátké nakouknutí do Berlína tlapka®pise.cz 29. 10. 2016 - 17:03