Cayenne bojuje

28. říjen 2016 | 00.12 |

Ze všech sil.

Tak jo. Je na čase vám říct, jak poslední dobou válčím. Pod pojmem 'poslední dobou' si můžete představit přesně ohraničený časový úsek 3. - 27. 10. Aneb první čtyři týdny nového semestru. První čtyři týdny magisterského studia. První čtyři týdny po skoro čtyřech měsících prázdnin.

Na konci bakalářského studia jsem měla takovouhle představu: jsem ve třeťáku, spousta práce, závěrečné zkoušky, stres, stres, stres. Ale to brzy skončí. Od podzimu budu zase v prváku. První ročník je fajn. Úplná pohodička. Žádné závěrečné zkoušky. Žádné psaní závěrečné práce. Rozumné množství domácích úkolů a seminárních prací. Taky jsem si říkala, že se víc budu věnovat budování své kariéry, tedy nabírání pracovních zkušeností. Říkala jsem si, že to studium nebudu až tak hrotit, klidně si dám občas nějakou tu absenci a budu se víc věnovat korpusu a přípravě na výuku v jazykové škole, kde mi svěřili hned dva kurzy.

To byla představa.

Znáte to, ten rozdíl: EXPECTATIONS vs REALITY

No, já ho taky znám. Tak proč vždycky naivně věřím, že to půjde podle mých představ? Místo, abych se připravila na nejhorší. Protože na tohle jsem připravená fakt nebyla. Nehledě na to, že už v září jsem musela zařizovat nějaké záležitosti související se spolkem a kolizí v rozvrhu a absencí studijního plánu u mého účtu v SISu, což mě vyčerpalo ještě před začátkem divočejšího kolotoče.

Jak tedy vypadá ta skutečnost?

1. Studium.

Kredity. Potřebuji kredity. Potřebuji hodně kreditů! A tak mám 13 předmětů (každý 90 minut týdně). Možná si říkáte, že to není zas tolik. Jenže domácí příprava. Tak například Překladatelský seminář. Skvělý to předmět. Ale příprava náročná - každý týden četba (cca 30 stran z jedné dost nezáživné knihy) a překlad (1-2 NS, jde o švédštinu, takže to nejde tak rychle jako z finštiny). Chtěla jsem se tomu poctivě věnovat. Udělat si první, druhou i třetí verzi překladu. Hezky ten text učesat, aby zněl opravdu česky. Jak to skončilo? Ve zrychleném modu jsem to přeložila s jediným cílem: ať mám aspoň něco. I tak to zabralo tři hodiny. Nehledě na to, že u četby (které jsem se věnovala v předvečer semináře) jsem po deseti stranách usnula. Oči se zavřely, kniha letěla k zemi... a bylo ráno. Kolik kreditů dostanu za tento náročný předmět? Za předmět, který je pro mě jeden ze stěžejních, protože mě překlad dost možná bude jednou živit (i když asi ne ze švédštiny). Já vám to řeknu: dva! Celé dva kredity. Kolik jich potřebuji za rok? Někteří už tuší. Správně, šedesát. Ehm...

Cayenne se nevzdává. A vydává se tam, kde kredity může nabírat rychleji: na kurz maďarštiny. Tam totiž slibují rovnou čtyři. Domácí úkoly jsou sice docela dlouhé, ale vyučující velmi milý a výuka zábavná. Cayenne si myslela, že jí znalost finštiny pomůže se přiučit i dalšímu ugrofinskému jazyku. Cayenne byla hloupá. No dobře, už jsem našla čtyři (ano, čtyři!) slova, která jsou v obou jazycích aspoň trochu podobná: új / uusi (nový), él / elää (žít), kéz / käsi (ruka), dél / etelä (jih).

Ostatně celou tuhle záležitost s maďarštinou výstižně komentovala vedoucí oboru finštiny, když jednou přišla do knihovny v době, kdy jsem tam měla službu, a uviděla na stole ležet učebnici maďarštiny: 

- Vy se učíte maďarsky?

- No! Před týdnem jsem začala.

- Dobrovolně?!

No... jo. Myslete si, co chcete, ale na maďarštinu si nenechám sáhnout. Ovšem musím přiznat, že taková němčina mi v září do hlavy lezla aspoň 10x rychleji. Naštěstí aspoň maďarská gramatika je pro mě zatím snadná, protože jsem si dosud všechny probírané pády zvládla přiřadit k nějakému finskému protějšku.

Raději už nebudu dopodrobna líčit, jak nám naši zahraniční lektoři (zvyklí na jiný systém ze svých zemí) dávají tisíc domácích úkolů, ideálně něco kreativního, hotový projekt, ještě snad nejlépe do skupiny... To by vydalo na celý román.

Plány mi zkřížila i ta drobnost, že většina z oněch 13 předmětů vyžaduje jako podmínku udělení atestace aktivní účast na kurzu. Dřív povolené 3 absence za semestr se hned na několika předmětech najednou snížily na pouhé dvě. A představte si, že u jednoho předmětu jsem už ty dvě zvládla nabrat jenom za říjen. Sakra!

...

Další body raději v dalším článku.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Cayenne bojuje hroznetajne®pise.cz 28. 10. 2016 - 17:27
RE(2x): Cayenne bojuje cayenne 01. 11. 2016 - 13:39
RE: Cayenne bojuje boudicca®pise.cz 29. 10. 2016 - 23:23
RE(2x): Cayenne bojuje cayenne 01. 11. 2016 - 13:41
RE: Cayenne bojuje tlapka®pise.cz 30. 10. 2016 - 19:46
RE(2x): Cayenne bojuje cayenne 01. 11. 2016 - 13:47