Severská není jenom krimi

18. listopad 2016 | 22.51 |

Ach jo, už zase beru nápady od jiných blogerů (a hlavně blogerek). Je mi stydno. Ale kdysi mi někdo navrhl, že bych sem mohla hodit nějaká doporučení na zajímavá díla skandinávské literatury, která stojí za to přečíst. A protože je pátek a já bych měla dělat úkoly na příští týden, sepisuji místo toho článek na blog. Ale je to důležité, protože severská literatura není jenom krimi! (... i když to tak někdy vypadá)

 

Aby články nebyly moc dlouhé, rozdělím je na několik částí. V této první hraje prim NORSKO, i když přihodím i jednu zmínku o ISLANDU a FAERSKÝCH OSTROVECH

- - -

Z nejstarší skandinávské literatury stojí za zmínku hlavně dva fenomény: Edda a islandské ságy. O ságách už jsem psala dříve, a tak se jimi dál zabývat nebudu. O to víc se můžu zaměřit na Eddu, i když správnější by bylo říct "na Eddy".

Proč množné číslo? Protože jsou dvě. Jedné se říká Písňová Edda, té druhé Snorriho Edda. Snorriho Eddu má na svědomí jistý Islanďan jménem Snorri Sturluson. Autor (přesněji řečeno sběratel) Písňové Eddy je neznámý. Obě Eddy obsahují příběhy hlavně severské mytologie, takové ty o Tórovi, Ódinovi, Freye apod. (Jestli někdo koukáte na marvelovské filmy, máte možnost porovnat, co všechno tvůrci amerických komiksů převzali.)

Písňová Edda je psána ve verších a je zároveň ukázkou tzv. skaldské poezie. Skaldi byli pěvci a skladatelé působící na dvoře norských králů. Jejich poezie se vyznačuje velkým množstvím tzv. heiti a kenningů, což jsou básnické figury, kterými pojmenovávají naprosto běžné jevy. Heiti jsou jednoslovné, kenningy se skládají alespoň ze dvou částí. Praktický příklad: heiti pro slovo ‚žena‘ může být třeba ‚nevěsta‘ nebo ‚panna‘, kenning pro slovo ‚bitva‘ třeba ‚počasí zbraní‘, ‚moře‘ můžete opsat jako ‚pevnina ryb‘ nebo ‚prstenec kolem ostrovů‘. A ještě aliterace. Aliterace je ve všech severských písních a básních velmi důležitým prvkem, naopak koncový rým se vyskytuje výjimečně. Je třeba přiznat, že skaldská poezie je zajímavější spíš po formální stránce než po významové (co by tak mohla líčit jiného než bitvy, bitvy a zase bitvy?).

Snorriho Edda je jiná v tom, že je částečně psána v próze a jako jakási učebnice – Snorri podává vysvětlení k tomu, jak jednotlivé kenningy vznikly (např. proč se nebi říká Ymiho lebka – protože podle pověsti o stvoření svět vznikl z částí těla praobra Ymiho – nebe z jeho lebky, země z jeho masa a kostí, moře z jeho krve). Díky tomu je Snorriho Edda pro dnešního čtenáře docela dobře přístupná.

- - -

U středověku jsem se trochu zdržela, 19. století proto vezmu rychleji. To je období norského národního obrození, které vyvrcholilo v norském realismu, jež se stal světově známým pojmem. Tomu dopomohla velká čtyřka spisovatelů: Henrik Ibsen, Björnstjerne Björnson, Jonas Lie a Alexander Kielland. Že kromě Ibsena nikoho neznáte? Je třeba přiznat, že kromě Ibsena žádný z nich netvořil díla, která by měla nadčasovou hodnotu a získávala si uznání i v dnešní době. Snad jen o Björnsonovi je dobré vědět, že je mimo jiné autorem slov norské hymny a nositelem Nobelovy ceny za literaturu z roku 1903.

Od Ibsena asi všichni znají Noru (přesněji Domeček pro panenky), a pokud ne, doporučuji napravit. V některých ohledech už dílo ztratilo na své revolučnosti, ale pořád výstižně zobrazuje odvahu, jakou žena musí mít, aby se vzepřela očekávání a požadavkům, které na ni okolí klade, a šla svou vlastní cestou, která je jediným prostředkem, jak může najít sama sebe. Mou oblíbenou hrou je také Paní z moře, kde je opět otázka volby a vyzdvižen význam toho, že ji člověk může učinit naprosto svobodně a jedině tak se může rozhodnout správně.

- - -

Dalším významným, i když kontroverzním, norským spisovatelem byl Knut Hamsun. Vzhledem k tomu, že se dožil bezmála stovky (92), je jeho dílo dost rozsáhlé a zasahuje do několika literárněhistorických období a směrů. Trojice románů Hlad, Mystérie a Pan (které vznikly v 90. letech 19. století) představuje raně modernistické texty a autora řadí k literárním novátorům.

Četla jsem všechny tři a přiznám se, že nejvíc se mi líbil Hlad. Jak název napovídá, román popisuje hlad, a to v jeho konkrétním i abstraktním významu – tedy jako hladovění a strádání bez jídla (hlavní hrdina je velmi chudý), ale i hlad po něčem, co by vyplnilo prázdnotu a uspokojilo další potřeby (erotické nebo potřebu sebeuplatnění). Mystérie jsou až moc mysteriózní a pro mě poněkud nepochopitelné dílo. Pan má zase z mého pohledu svou největší kvalitu v nádherných popisech přírody (ostatně název odkazuje k lesnímu božstvu).

Roku 1920 Hamsun získal Nobelovu cenu za dílo Matka země. Bohužel jsem ho dosud nečetla, takže nemůžu říct víc. Odstavec o Hamsunovi zakončím vysvětlením, proč je dnes považován za kontroverzního: příčinou byla poněkud nešťastná ideologická a politická orientace ve 30. a 40. letech 20. století. No jo, prostě kolaboroval s nacisty. Well, nobody is perfect.

- - -

Dalším zajímavým autorem je Aksel Sandemose, původem sice z Dánska, ale většinu života strávil v Norsku, a tak se obvykle řadí mezi norské spisovatele. Jeho nejznámější dílo se jmenuje Uprchlík kříží svou stopu. Rovnou varuji, že není vhodné pro slabé povahy, pojednává totiž o psychickém traumatu, které si hlavní hrdina nese z dětství. Toto trauma také přispělo k tomu, že spáchal vraždu, s níž se následně musí vyrovnat. Zajímavostí je, že v této knize se objevuje fenomén tzv. zákona Jante. Jde o nepsaný zákon panující ve městečku Jante, kde se děj románu odehrává. V zásadě jde o kritiku maloměšťáctví a požadavků, aby všichni byli stejní, měli stejné příležitosti, nikdo nevyčníval z řady (a hlavně nedej bože nevynikal nad ostatní!). Osobně se mi zdá trochu jako ironie osudu, že zákon Jante je v dnešní Skandinávii docela běžným pojmem, ale je vnímám pozitivně (odtud částečně pramení ten skvělý severský sociální systém, domov pro všechny atd.). Je vidět, že spousta Skandinávců netuší, odkud ten pojem vlastně pochází. Ale neberme jim iluze.

- - -

Nejvýznamnějším faerským spisovatelem 20. století byl William Heinesen, který v 60. letech získal Cenu Severské rady za literaturu za dílo Dobrá naděje. To mohu doporučit, i když zároveň varuji, že není snadné ho číst. Kromě toho, že i v tomto díle najdete několik dost brutálních scén (ale pořád to je lepší než Sandemose), musím upozornit i na velmi specifický a silně stylizovaný jazyk. Děj se odehrává v 17. století a autor se snažil vystihnout dobový způsob vyjadřování, což je samozřejmě zachované i v českém překladu. (Obdivuji překladatele za to, že vynalezl v češtině pluskvamperfektum!) Trvalo mi dlouho, než jsem se začetla, ale poslední kapitoly jsem naopak zhltla rychlostí blesku. A hlavně tohle dílo má jednu velkou přednost – nechává naději. To je věc, která v moderním umění (bohužel) dost často chybí. (Jasně, všichni víme, že život je hrozný, ale kdo umí říct, co s tím?)

- - -

Nakonec jedno jméno z úplně současné literatury: Jon Fosse. Jde o nejvýznamnějšího současného dramatika. V češtině by měly být dostupné aspoň tři jeho hry: Někdo přijde, Podzimní sen a Variace na smrt. Opět varuji, jde o velmi postmoderní hry, takže i tady je možná obtížnější pochopit, co tím chtěl básník říct. Pro Fosseho jazyk je typická lyrizace (ostatně píše i poezii) a velmi úsporné vyjadřování (prostě žádný okecávání). Některé dialogy nebo jejich části se vracejí (obvykle s obměnami), což je posiluje dojem naléhavosti a tíživosti. A ještě jeden typický znak: ve hrách se často prolínají různé časové roviny a realita je vnímána velmi subjektivně. Pro mě radost číst (a rozebírat u zkoušky), ale chápu, že ne každému to sedne.

- - -

Tím dnešní přehled končím. Příště bude na programu malý exkurz do dánské literatury.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Severská není jenom krimi tlapka®pise.cz 19. 11. 2016 - 13:28
RE(2x): Severská není jenom krimi cayenne 20. 11. 2016 - 19:30
RE: Severská není jenom krimi zlomenymec®pise.cz 20. 11. 2016 - 10:21
RE(2x): Severská není jenom krimi cayenne 20. 11. 2016 - 19:29
RE: Severská není jenom krimi hroznetajne®pise.cz 21. 11. 2016 - 05:10